„Mojím mottom je urobiť si domáce úlohy smerom k zmene k lepšiemu. Ako na národnej, tak na celoeurópskej úrovni. Začíname písať novú kapitolu, kapitolu postavenú na dokončení architektúry hospodárskej a menovej únie,“ uviedol minister.

Dodal tiež, že už existujúce pravidlá treba konsolidovať a tiež to, že eurozónu vníma ako motor európskej integrácie.

Peter Kažimír sa ako možný nástupca Jeroena Dijsselbloema na poste šéfa Euroskupiny spomína už niekoľko mesiacov. Nahráva mu aj jeho stranícka príslušnosť k sociálnym demokratom.

Medzi vrcholnými európskymi inštitúciami totiž v súčasnosti prevládajú zástupcovia stredopravých strán, ktorí obsadili vedúce pozície v Európskom parlamente, Európskej rade aj v Európskej komisii.

V rámci politického balansu sa tak na post šéfa Euroskupiny predpokladá práve sociálny demokrat. Podľa medializovaných informácií je tak v hre okrem okrem Kažimíra aj luxemburský šéf rezortu financií Pierre Gramegna a francúzsky minister Bruno Le Maire. Kandidátov by však mohlo byť aj viac.

Objavujú sa však aj špekulácie, podľa ktorých by bývalý holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem mal na svojej pozícii zotrvať v ďalšom polročnom období. Dôvodom je neistota sprevádzajúca rokovania o vytvorení novej vlády v Nemecku.

O novom prezidentovi Euroskupiny sa bude hlasovať v pondelok štvrtého decembra, pričom záujemcovia musia podať prihlášky do konca tohto týždňa.