Výdavkové stropy sú podľa vyjadrení P. Kažimíra v niektorých anglosaských krajinách zavedené už mnoho rokov. „Sme pripravení na veľkú verejnú diskusiu v tejto oblasti. Toto je jedna z tém, ktorá si vyžaduje zhodu aj v rámci politického spektra, veľa musí povedať aj odborná verejnosť,“ myslí si P. Kažimír.

Slovensko sa v súčasnosti podľa šéfa rezortu financií riadi jedným z najprísnejších zákonov o rozpočtovej zodpovednosti na svete.

„Je tzv. autopilotom, ktorý veľmi jasne diktuje, čo si môže štát dovoliť z hľadiska verejného dlhu. Výdavkové stropy v kombinácii s takýmto zákonom znamenajú úplnú automatizáciu realizácie štátneho rozpočtu. Preto si musíme uvedomiť, do akej miery chceme odovzdať rozhodovanie v oblasti verejných financií 'strojom' a do akej miery chceme, aby na to vplýval aj ľudský faktor,“ vysvetlil P. Kažimír.

Preto je podľa neho potrebné, aby bola diskusia o tomto nástroji rovnako apolitická, ako aj pri kreovaní zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Najlepšie riešenie výdavkových stropov by sa podľa P. Kažimíra malo nájsť v tomto roku. Následné testovanie by sa malo na základe reálnych dát uskutočniť v rokoch 2020-2021.

„Toto všetko chceme robiť v podmienkach vyrovnaného hospodárenia. To znamená, nie pod tlakom, že by sme potrebovali dokazovať medzinárodným finančným trhom alebo inštitúciám, že sme dobrí žiaci, ktorí vedia poslúchať,“ upozornil P. Kažimír s tým, že nová vláda, ktorá vzíde z najbližších parlamentných volieb, by potom následne mala prijať zákon, ktorý stanoví jasné pravidlá výdavkových stropov.