Pandémia koronavírusu minulý rok spôsobila prepad spotreby piva na tridsaťročné minimum. Každý Slovák tak v roku 2021 vypil v priemere 60,2 litra piva, bolo to až o 17 tradičných „pollitrákov“ menej, ako v prvom roku pandémie v roku 2020. Medziročne sa tak spotreba piva na obyvateľa prepadla o 12 percent, informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR pri príležitosti Medzinárodného dňa piva.
Prepad počas pandémie
Najviac piva sa v SR vypilo v rekordnom roku 1990, každý obyvateľ Slovenska bez rozdielu veku skonzumoval v priemere necelých 96 litrov piva za rok. Ďalších 25 rokov spotreba klesala. Tesne pred pandémiou objem predaného piva tri roky znovu rástol, ale spotreba sa pohybovala už len okolo 70 litrov za rok, pripomína ŠÚ SR.
„Dva roky pandémie priniesli prudký pokles spotreby piva. Prepad o viac ako 10 percent sa za posledných 30 rokov prejavil len dvakrát, po nástupe finančnej krízy v roku 2010 a potom rekordne vlani, kedy spoločnosť druhý rok bojovala s pandémiou covid-19,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.
Najviac piva pijú Česi
Údaje portálu statista.com ukazujú, že v Európe v roku 2020 mala najvyššiu spotrebu piva Česká republika s 135 litrami na obyvateľa, za ňou nasledovalo Rakúsko (100 litrov) a Nemecko (95 litrov). Slovensku v tomto rebríčku patrilo 10. miesto. Najnižšia spotreba piva bola v stredomorských krajinách: v Grécku (28 litrov), Taliansku (31 litrov) a vo Francúzsku (33 litrov).
Výroba poklesla
Domáca produkcia piva podľa údajov ŠÚ SR zaznamenala minulý rok medziročný pokles. V porovnaní s rokom 2020 klesla celková výroba alkoholického piva o 8 percent a nealkoholického piva až o 40 percent.
Pivovary (nad 20 zamestnancov) na Slovensku vyrobili a zároveň sa im aj podarilo predať minulý rok vyše 161 milióna litrov alkoholického piva a súčasne aj 6 milióna litrov nealkoholického piva (bez alkoholu alebo s jeho minimálnym obsahom do 0,5 percent) v celkovej hodnote necelých 115 milióna eur (bez spotrebnej dane).
Import a export sú nižšie
Časť domácej spotreby sa pokrýva z dovozu. Na Slovensko sa však minulý rok priviezlo takmer o pätinu menej piva ako rok predtým. Spolu to bolo 141 miliónov litrov alkoholického a 10 miliónov litrov nealkoholického piva.
Výraznejšie ako dovoz klesol vývoz. Medziročne sa množstvo vyvezeného piva zo Slovenska prepadlo o vyše tretinu (34 percent). Zo Slovenskej republiky sa vyviezlo 22 miliónov litrov piva s obsahom alkoholu a 8 miliónov litrov piva nealkoholického.
Predajná cena stúpla
Minulý rok sme za pol litra svetlej čapovanej „desiatky“ zaplatili v priemere 1,33 eura. Pred desiatimi rokmi to bolo len 0,9 eura. Cena fľaškového 10- aj 12-stupňového piva však zostala približne rovnaká.
Medzinárodný deň piva založil v roku 2007 podnikateľ a pivný nadšenec Jesse Avshalomov s priateľmi zo Santa Cruz v Kalifornii (USA). Prvý raz sa tento deň slávil v roku 2008. Hlavné ciele a dôvody na oslavu tohto dňa zakladatelia zhrnuli do troch bodov – radosť priateľov zo spoločného vychutnávania piva, ocenenie práce ľudí, čo pivo vyrábajú, podávajú a taktiež poznávanie piva z iných krajín.