Keďže sa Federálny rezervný systém neponáhľa so znižovaním úrokových sadzieb, investori na Wall Street sa vracajú späť k aktívam s pevným výnosom. Americké štátne dlhopisy sa tak konečne môžu zhostiť svojej tradičnej úlohy v ekonomike, konštatuje Bloomberg. Ide totiž o zdroj príjmu, na ktorý sa investori môžu rok čo rok spoľahnúť bez ohľadu na to, na akej úrovni sú v danom momente výnosy.

Minulý rok investori získali takmer 900 miliárd dolárov na úrokoch z amerického vládneho dlhu, čo je dvojnásobok priemeru za predchádzajúce desaťročie. Toto číslo sa bude zvyšovať, pretože viac ako 90 percent štátnych dlhopisov je úročených minimálne štyrmi percentami.

„Investori môžu ťažiť z výhod vyššieho výnosu. To je dobré,“ povedala Anne Walshová, ktorá ako hlavná investičná riaditeľka spoločnosti Guggenheim Partners Investment Management dohliada na približne 320 miliárd dolárov.

Svoju rolu zohrávajú dva faktory. Po prvé, inflácia je síce blízko úrovne, kedy by Fed mohol uvažovať o znížení sadzieb, no v poslednom čase sa šance na dosiahnutie dvojpercentného inflačného cieľa rozplývajú. To posunulo očakávania na znižovanie sadzieb na koniec roka.

Po druhé, a možno ešte dôležitejšie, je jednoducho to, že ekonomika neustále pulzuje (napriek niektorým známkam ochladzovania na trhu práce), čo naznačuje, že Fed nebude musieť až tak veľmi znižovať sadzby.

Rozpočtový úrad Kongresu Spojených štátov vo februári predpokladal, že úroky a dividendy vyplácané jednotlivcom tento rok vzrastú na 327 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok sumy v polovici roku 2010. V nasledujúcom desaťročí sa budú každý rok zvyšovať. Len v marci vyplatilo ministerstvo financií asi 89 miliárd dolárov na úrokoch pre držiteľov dlhopisov – alebo zhruba dva milióny dolárov za minútu.

Stále malý, ale rastúci počet ľudí na Wall Street tvrdí, že spolu s prudkým nárastom cien akcií vytvárajú úroky zaplatené za štátne dlhopisy a ďalšie investície do dlhopisov medzi Američanmi efekt materiálneho bohatstva, pričom extra hotovosť pôsobí stimulačne.

Tento stav teraz vydláždil cestu pre vyššie budúce výnosy a „normálnejší“ trh s pevným príjmom, uvádza ešte Bloomberg.

Investori reagovali nahromadením hotovosti. Fondy peňažného trhu, ktoré investujú do krátkodobých cenných papierov, ako sú štátne pokladničné poukážky, zaznamenali minulý mesiac nárast ich aktív na rekordných 6,1 bilióna dolárov. Dlhopisové fondy vyzbierali v minulom roku 300 miliárd dolárov a tento rok zatiaľ 191 miliárd. Podľa štatistík Fedu sa objem dlhu domácností a neziskových organizácií od začiatku roka 2022 zvýšil o 90 percent na rekordných 5,7 bilióna dolárov.

Potom je tu obrovský deficit USA, ktorý je takmer isté, že bude financovaný nekonečnou ponukou nových dlhopisov. Nielenže to pravdepodobne udrží výnosy na vysokej úrovni, ale bude to poskytovať aj rastúci zdroj príjmov pre investorov do dlhopisov, mesiac čo mesiac.

Ďalšie dôležité správy

Burza na Wall Street.
Neprehliadnite

Americké akcie uzavreli zmiešane, výnosy z vládnych dlhopisov v USA stúpli