Nemecko sa dostáva do kritického bodu, z ktorého už nemusí byť návratu. Podnikatelia si to uvedomujú, ľudia to cítia, ale politici stále nenabrali odvahu ponúknuť riešenie. Po piatich rokoch stagnácie je nemecká ekonomika o päť percent menšia, než by bola, keby sa rastový trend spred pandémie udržal.
Oveľa znepokojujúcejšie je, že podľa Bloomberg Economics bude väčšinu tohto výpadku ťažké obnoviť z dôvodu štrukturálnych problémov, ako je strata lacnej ruskej energie a problémy spoločností ako Volkswagen a Mercedes-Benz Group, ktoré sa nedokážu vyrovnať s rastom čínskych automobiliek. Pokles konkurencieschopnosti znamená, že každá domácnosť je teraz ročne chudobnejšia o približne 2 500 eur.
Po tom, ako kancelár Olaf Scholz prehral hlasovanie o dôvere, predčasné voľby ponúkajú príležitosť na zmenu kurzu. „Nemecko sa nezrúti zo dňa na deň. To je to, čo robí tento scenár absolútne desivým,“ povedala zakladateľka a generálna riaditeľka Future Today Institute Amy Webbová, ktorá radí nemeckým firmám v oblasti stratégie. „Je to veľmi pomalý, veľmi zdĺhavý pokles. Nie spoločnosti, nie mesta, ale celej krajiny, a Európa sa s ňou potiahne.“
Pre Nemecko nemá kto pracovať. Pomôcť môže oveľa väčší prílev migrantov než doteraz
Nemecko stráca časti energeticky náročného priemyslu. Export klesá, keďže firmy obmedzujú domáce investície v dôsledku ekonomickej neistoty. Padá aj životná úroveň, takže voliči začínajú hľadať niekoho, na koho by mohli zvaliť vinu, čo vyvoláva sociálne napätie a odrádza zahraničných odborníkov, ktorých Nemecko naliehavo potrebuje. Tento toxický koktail opatrnosti a nespokojnosti následne zasiahne celú Európu. „Život každého sa pomaly, kúsok po kúsku, zhoršuje,“ dodala A. Webbová.
„Konkurencieschopná pozícia nemeckého priemyslu sa zhoršila,“ povedal prezident Bundesbank Joachim Nagel v prejave v Luxemburgu začiatkom tohto mesiaca. „Rastúce zahraničné trhy už neposkytujú impulzy na rast ako v minulosti.“