Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vymenoval v utorok za nového premiéra Alichana Smajlova, informovala agentúra TASS.

Tokajev v utorok vystúpil v dolnej komore kazašského parlamentu, kde navrhol vymenovať za nového kazašského premiéra doterajšieho podpredsedu vlády Alichana Smajlova. Poslanci dolnej komory parlamentu Tokajevov návrh následne schválili.

Nová vláda do desiatich dní

Tokajev následne vydal výnos, v ktorom Smajlova vymenoval za premiéra. ,,Vymenovať Alichana Aschanoviča Smajlova za premiéra Kazašskej republiky," uvádza sa v prezidentskom výnose.

Prezident Tokajev v snahe upokojiť situáciu v krajine 5. januára prijal demisiu vlády premiéra Askara Mamina. Jeho právomoci následne prebral Alichan Smajlov.

Podľa kazašských zákonov musí Smajlov predstaviť prezidentovi návrh zloženia a štruktúry novej vlády do desiatich dní od vymenovania na pozíciu premiéra.

Smajlov (49) bol podpredsedom kazašskej vlády od mája 2020. V minulosti pôsobil tiež vo funkcii ministra financií či poradcu prezidenta.

Najmocnejšia osoba v krajine

Tokajev zároveň v utorok obvinil svojho predchodcu Nursultana Nazarbajeva z vytvorenia kasty bohatej elity v krajine. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.

Tokajev povedal, že Nazarbajevova vláda v krajine vytvorila „vrstvu bohatých ľudí, dokonca aj podľa zahraničných meradiel".

Tokajevova kritika na adresu svojho vlastného mentora, 81-ročného Nazarbajeva, je zriedkavým javom, konštatuje AFP. Nazarbajev bol najmocnejšou osobou v krajine celé desaťročia. V prezidentskom úrade pôsobil od roku 1991 do marca 2019, keď ho nahradil práve Tokajev.

Protiteroristická operácia

Odchod jednotiek Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) vedenej Rusko sa začne o dva dni, vyhlásil prezident Tokajev.

,,Situácia je vo všetkých regiónoch stabilná. V súvislosti s tým tak oznamujem, že hlavná misia jednotiek ODKB bola úspešné ukončená. O dva dni začne kontingent mierových jednotiek po etapách opúšťať krajinu. Proces odchodu kontingentu nebude trvať dlhšie ako desať dní," uviedol prezident počas svojho vystúpenia v dolnej komore kazašského parlamentu.

V reakcii na vývoj situácie v Kazachstane, kde minulý týždeň protesty prerástli do nepokojov, sa v mnohých oblastiach Kazachstanu minulý týždeň začala tzv. protiteroristická operácia. Kazašské vedenie o pomoc pri obnovovaní verejného poriadku požiadalo aj ODKB, ktorá do krajiny vyslala viac ako 2 000 vojakov.

Rusko, ktoré do Kazachstanu vyslalo najpočetnejší kontingent, označuje túto misiu za ,,mierotvornú"; tamojšia opozícia však hovorí o invázii.

Ekonomické požiadavky vystriedali politické

Protesty v Kazachstane sa začali 2. januára ako reakcia na prudké zvýšenie cien plynu a čoskoro sa zo západu krajiny rozšírili aj do ďalších oblastí. Ekonomické požiadavky protestujúcich vzápätí vystriedali požiadavky politické.

Od 5. januára začali pokojné protesty prerastať do nepokojov - aj do obsadzovania administratívnych budov, rabovania, podpaľačstva, ozbrojených incidentov či krádeží. Veľmi výbušná bola najmä situácia v meste Alma-Ata.

Muchtar Abljazov
Neprehliadnite

Ruská intervencia je okupácia, vyhlásil záujemca o post predsedu kazašskej dočasnej vlády