Tretina ľudí v Jemene nemá dostatok jedla. Takmer dve tretiny miestnych detí trpia poruchou rastu z podvýživy. Krajina tiež dlhodobo zápasí s nedostatkom vody a občianskymi nepokojmi. Arabská jar pomohla prelomiť politické status quo, no následne ešte vyostrila ekonomické problémy.
Riešením, ktoré by do krajiny priviedlo zahraničný kapitál a zároveň vytvorilo pracovné príležitosti pre miestnych, by podľa časopisu Businessweek mohlo byť pestovanie kávy.
Jemen má pre jej produkciu takmer ideálne podmienky. Káva má v krajine tiež bohatú tradíciu. Plodinu s dobrým exportným potenciálom ale v súčasnosti vytláča z plantáží iná rastlina. Katha jedlá, známa tiež ako kat alebo khat, sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej priazni farmárov.
Čerstvé listy rastliny, ktoré pôsobia ako mierny stimulant, s obľubou žujú miestni obyvatelia. Legálna droga spôsobuje miernu eufóriu a stala sa súčasťou jemenskej kultúry. Khat často nahrádza alkohol v úlohe sociálnej drogy. Používa pri večerných posedeniach známych, ale aj pri obchodných rokovaniach.
- Aký je jeden z účinkov drogy khat, si môžete pozrieť tu
Problémom je, že na jeho pestovanie je potrebné veľké množstvo vody, ktorej má krajina málo. Podľa niektorých odhadov sa pri pestovaní rastliny spotrebuje takmer tretina celkových zásob podzemnej vody v krajine.
Khat nie je možné vo veľkom vyvážať, keďže je v mnohých európskych krajinách aj v USA a Kanade nelegálny. Pôdu, vodu aj pracovnú silu by bolo možné využiť na pestovanie kávy určenej na export.
Vláda sa preto snaží presvedčiť farmárov, aby namiesto kathy vysadili kávu. Bojuje však nerovný boj. Rastlina je z krátkodobého hľadiska ziskovejšia ako iné plodiny a dá sa predať priamo na domácom trhu.
Khat denne užíva približne 90 percent dospelej mužskej populácie v krajine a jeho produkcia v posledných rokoch každoročne narástla približne o desať percent.
Výrobe a predaju khatu sa v Jemene podľa CNN venuje približne 500-tisíc ľudí, teda približne šestina pracujúcej populácie. Aj v prípade, že nové vládne programy uspejú, bude mať pestovanie kávy pred sebou dlhú cestu.
Zdroj: Flickr
Ilustračné foto - Flickr