Le Hong Quang, ktorý je podľa denníka mužom za silnými hospodárskymi vzťahmi medzi Vietnamom a Slovenskom, bol účastníkom rokovania Slovenska s vietnamskou delegáciou vo vládnom hoteli Bôrik.

Podľa nemeckých médií sa v tom čase unesený podnikateľ ešte nachádzal v Európe, pričom podozrivé auto parkovalo práve vedľa Bôrika. Po stretnutí, na ktorom boli okrem Roberta Kaliňáka aj zástupcovia vietnamskej tajnej služby, Slovensko požičalo Vietnamcom vládny špeciál na let do Moskvy.

Ficov spolupracovník, ktorého chváli Pellegrini

L. H. Quang sa vo Vietname narodil, ale v 80-tych rokoch študoval v Československu. Neskôr si otvoril cestovnú kanceláriu a stal sa predsedom Slovensko-vietnamskej obchodnej komory. V súčasnosti je slovenským občanom, ktorý vedie slovenské veľvyslanectvo vo Vietname ako chargé d‘affaires.

V minulosti bol aj poradcom bývalého premiéra Roberta Fica pre zahraničný obchod. S jeho odchodom ale dobré vzťahy L.H. Quanga s vládou nekončia, pri štátnej návšteve Vietnamu jeho prácu chválil Peter Pellegrini a vyhlásil, že sa z neho čoskoro stane veľvyslanec.

Podľa nemeckých médií však náplň jeho práce bola veľmi neštandardná. „Od vtedy, čo je Le Hong Quang vedúcim diplomatom v Hanoji, objavujú sa nové podozrenia. Kto chce získať turistické slovenské víza, musí najprv položiť na stôl tritisíc eur,“ píše TAZ po rozhovoroch s viacerými Vietnamcami. „Ak chce dotyčný na Slovensku pracovať, vyjde to ešte drahšie,“ píše nemecký denník.

Na stíhanie nenašli dôvod

Slovenská ambasáda v Hanoji nie je z nekalých praktít obvinená prvýkrát, v roku 2014 na ne médiá upozorňoval anonym. Podobné podnety dostalo aj ministerstvo zahraničných vecí, čo v tom čase pre Aktuálne.sk potvrdil hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.

NAKA ani ministerstvo zahraničia pri preverovaní obvinení nenašli nič, čo by podľa nich obvinenia z korupcie potvrdzovali.

„Po preverení potrebných skutočností 12.10.2015 vec ukončil, pretože nebol dôvod na začatie trestného stíhania pre podozrenie z uvedených trestných činov,“ citujú Aktuality.sk komunikačný odbor policajného prezídia.

Vietnamská verzia nesedí

Ďalším dôležitým zistením denníka TAZ je, že pôvodný dôvod, pre ktorý si vietnamská delegácia slovenský vládny špeciál požičiavala, nesedí.

Slovenské lietadlo sa ešte v ten deň večer z Moskvy vrátilo, ako sa Vietnamci dostali do Hanoja nie je jasné.

Denníku sa nepodarilo nájsť žiadne informácie o údajnom stretnutí vietnamského ministra To Lama v ruskom hlavnom meste, hoci práve to malo byť dôvodom na zapožičanie špeciálu na let mimo Európskej únie.

Tretieho augusta sa už Trinh Xuan Thanh objavil vo vietnamskej televízii, kde tvrdil, že sa úradom vyzval dobrovoľne.