O G. Abole vypovedal hlavný obvinený v kauze DPH podvodov za asi 80 miliónov eur Milan Chovanec. Podľa neho sa na kšeftoch podieľala sieť firiem zo Slovenska, Maďarska, Čiech a ďalších krajín. Mali podľa neho politické krytie, M. Chovanec vo svojich výpovediach spomína vedúcich daňových úradov, sudcov a politikov. Okrem regionálnych predstaviteľov Smeru do kauzy namočil ministra vnútra Roberta Kaliňáka a exministra Jána Počiatka.
O peniaze sa starala Lotyška
Lotyšská televízia v spolupráci s Aktuality.sk rozoberá Chovancove svedectvo, ktoré sa týka lotyšskej podnikateľky. Podľa neho sa na obchodoch slovenskej zločineckej skupiny vedome podieľala G. Abola a opakovane navštívila Slovensko v sídle jemu blízkych firiem. „O administratívu a bankové úhrady sa starala výlučne G. Abola, s ktorou som bol počas nášho obchodovania v každodennom kontakte,“ vypovedal M. Chovanec 9. marca 2015.
G. Abola mala podľa neho podvodníkom s DPH dodávať tovar, peniaze a falošné faktúry. Podľa lotyšských novinárov disponuje podnikateľka obrovským majetkom, spolu so svojím manželom býva na zámku. Vedomú spoluprácu na trestných činoch popiera. Keď sa lotyšskí reportéri pýtali jej manžela na M. Chovanca, z televízneho štúdia odišiel a tvrdil, že ide o súkromnú záležitosť.
M. Chovanec a lotyšskí manželia Abolovci spečatili podľa Aktuality.sk spoluprácu založením spoločnej firmy AMG Trade v Lotyšsku, ktorá vznikla v roku 2010. M. Chovanec v nej vlastnil 49 percent akcií, G. Abola s manželom Andisom 51. Významnejšie tržby mala firma len v roku 2011, vtedy dosiahli 1,4 milióna eur. O G. Abolu sa už podľa lotyšskej prokuratúry zaujíma aj česká polícia.
Luxus na zámku
G. Abola obýva luxusné panstvo v mestečku Ranka na severovýchode Lotyšska, ktoré vlastnia cez podozrivú firmu AMG Eksports. Areálu bývalého panstva miestneho baróna dominuje zrúcanina zámku, pri ktorom si Abolovci postavili moderný dom ako svoje letné sídlo.
K areálu patrí aj park s rozlohou asi šesť hektárov. V historických budovách Abolovci obnovili knižnicu a zhromaždili starožitný nábytok a obrazy. Onedlho by chceli v areáli otvoriť aj kostol, ktorý bude prístupný verejnosti. Na rekonštrukciu budov a okolia čerpali aj eurofondy.
Rodinný biznis Abolovcov rozprávkovo vyrástol práve v období rokov 2007 až 2011. V rokoch 2008 a 2009, ktoré boli pre lotyšskú ekonomiku z dôvodu krízy najťažšie, dosiahla firma AMG Eksports svoj vrchol – obrat vo výške viac ako 41 miliónov eur, tvrdia Aktuality.sk.
Úspech firmy popísala G. Abola v roku 2010 pre noviny Dienas Bizness. Povedala, že sa rozhodla preorientovať svoj biznis z dodávok dreva do Anglicka na obchodné operácie vo východnej Európe. Napríklad do predaja dubových podláh z Českej republiky a Maďarska na Slovensko a do Rakúska.
Práve obchod s drevenými podlahami patril medzi fiktívne obchody Chovancovej skupiny. Potvrdzujú to výpovede viacerých svedkov. Rozprávkový biznis AMG Eksports sa skončil v roku 2012. Obrat spoločnosti klesol späť na úroveň roku 2006, a ďalej len klesal.
V roku 2012 skončil M. Chovanec vo väzení. Po tom, ako sa o lotyšské firmy začali zaujímať vyšetrovatelia, G. Abola previedla svoje podiely vo firmách na svojho manžela. Oficiálne už podľa lotyšskej televízie a portálu Aktuality.sk nevlastní ani AMG Eksports, ktorá sa mala na podvodoch s DPH podieľať.
Chovancova skupina
Zločinecká skupina na čele s právnikom M. Chovancom mala oberať štát na daniach takmer päť rokov. Hoci ju polícia odhalila v roku 2012, prípad stále neuzavrela, kauzu stále vyšetruje medzinárodný tím. M. Chovanec sa rozhodol svedčiť výmenou za nižší trest a za to, že jeho blízki nebudú trestne stíhaní.
Chobotnica firiem, ktorú podvodníci vytvorili, mala štát oberať o peniaze na základe fiktívnych nadmerných odpočtov DPH: „Obchody, ktoré som opísal, nikdy nemali reálny komerčný základ a ich primárny zmysel bol od počiatku získať financie od štátu prostredníctvom neoprávneného výberu DPH na Slovensku, v Česku a Maďarsku,“ tvrdil.
Podľa neho sa mali na podvodoch podieľať aj ľudia zo Smeru, pričom menoval regionálneho šéfa z Prešova Stanislava Kubánka či bývalého štátneho tajomníka ministerstva vnútra Jozefa Bučeka.
Súčasťou informácie o vyšetrovacom spise boli aj prepisy telefonátov, v ktorých spomína aj R. Kaliňáka a J. Počiatka. Toho nazýva prezývkou Strapatý. Cez špičky Smeru mal vybavovať veci na daňových úradoch istý Vladimír Paľonder. Ten to poprel, rovnako ako minister vnútra a exminister J. Počiatek. Keď Trend v súvislosti s prípadom o nich napísal, avizovali trestné oznámenie a žalobu na vydavateľa.
Týždenník Trend a Aktuality.sk nedávno priniesli rozhovor s bývalým vyšetrovateľom kauzy Pavlom Milanom. Podľa neho sa takto rozsiahle podvody nemohli udiať bez politických vplyvov, angažovanosť oboch ministrov ale nepotvrdil.