Okolo jedenásť miliónov dokumentov v Paname sídliacej poradenskej firmy Mossack Fonseca zverejnilo v nedeľu niekoľko popredných svetových médií. Údajne z nich vyplýva, ako firma pomáhala klientom čo najefektívnejšie sa vyhnúť plateniu daní či legalizovať zisky z nelegálnej činnosti.
Spoločnosť Mossack Fonseca sa ale obhajuje, že za 40 rokov nikdy nebola obvinená z kriminálnej činnosti. Zakladanie offshoreových spoločností, či pôsobenie politikov v ich vedeniach samo o sebe nie je ilegálne. Záleží na legislatíve danej krajiny, ako sa na vec pozerá. Politici napríklad mohli porušiť zákon, keď nepravdivo informovali o svojom majetku. Zakladanie offshoreových firiem v takzvaných daňových rajoch sa využíva na zníženie daňového zaťaženia, čo niekde môže byť tiež nezákonné.
Medzi klientov firmy podľa Panama Papers, ako sa uniknutým dokumentom v médiách začalo hovoriť, bol podľa denníka El Mundo napríklad nový argentínsky prezident Mauricio Macri, ktorý bol od roku 1998 niekoľko rokov šéfom bahamskej firmy Fleg Trading Ltd., čo vtedy oficiálne nepriznal.
Pred parlamentom by mal podľa denníka El Mundo v pondelok vysvetľovať skrývanie príjmov cez daňové raje tiež islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, ktorý bol údajne spoluvlastníkom firmy Wintris Inc. To ale neuviedol vo vyhlásení o majetku, keď bol pred niekoľkými rokmi zvolený za poslanca.
Medzi klientmi firmy Mossack Fonseca figuruje aj futbalista Lionel Messi, hviezda FC Barcelona, ktorý už čelí obvineniu za nepriznané štyri milióny eur z rokov 2007 až 2009. Podľa denníka El Mundo z dokumentov Panama Papers tiež vyplýva, že daniam sa cez firmu na Britských Panenských ostrovoch vyhýbali aj španielsky režisér Pedro Almodóvar so svojím bratom Agustínom.
Tiež sestra bývalého španielskeho kráľa Juana Carlosa I. princezná Pilar dlhé roky tajila, že stojí na čele offshoreovej firmy v Paname.
Podľa denníka El Mundo Panama Papers tiež odhalili, že slávny holywoodsky herec Jackie Chan je akcionárom šiestich spoločností so sídlom na Panenských ostrovoch, považovaných za jeden z daňových rajov.
Medzi klientmi firmy Mossack Fonseca sú či boli tiež bývalý a už zosnulý venezuelský prezident Hugo Chávez, súčasný predseda brazílskeho senátu Eduardo Cunha, azerbajdžanský exprezident Ilham Alijev, marocký kráľ Muhammad VI., mexický prezident Enrique Peña Nieto, exprezident Argentíny Néstor Kirchner a Cristina Fernándezová Kirchnerová či egyptský exprezident Husní Mubarak.
Dokumenty Panama Papers pochádzajú z interných záznamov firmy a týkajú sa obdobia 1977 až 2015. Podľa Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku je medzi nimi aj 283 Čechov, ktorí vlastnia akcie jednej alebo viacerých offshoreových firiem zriadených spoločnosťou Mossack Fonseca.
Veľké úniky citlivých informácií v minulosti
Úniky tajných citlivých informácií odhaľujú nekalé praktiky v ekonomickej i politickej sfére, nasledujú vyšetrovania a mnohokrát aj súdne stíhania osôb, ktoré sa na týchto akciách podieľali.
Príklady veľkých únikov citlivých informácií v posledných rokoch:
OFFSHORE leaks- Tento únik informácií, uverejnený v apríli 2013, odhalil totožnosť tisícov majiteľov anonymného majetku na Britských Panenských ostrovoch. Sú medzi nimi aj vysokí politickí predstavitelia aj milionári zapletení do podvodov.
- Údaje sa týkali asi 130-tisíc ľudí a 120-tisíc firiem zo 170 krajín sveta, ktorí mali svoje účty v bankách jedného z karibských daňových rajov. Medzi odhalenými majiteľmi účtov sú napríklad Jean-Jacques Augier, pokladník volebnej kampane francúzskeho prezidenta, bohatá zberateľka umenia zo Španielska Carmen Thyssen-Bornemiszová, gruzínsky premiér Bidzina Ivanišvili alebo manželka ruského vicepremiéra Igora Šuvalova.
- O zverejnenie citlivých dát sa zaslúžila organizácia zvaná Medzinárodné združenie investigatívnych novinárov (ICIJ).
- Dáta pokrývajú približne desaťročné obdobie bankových a účtovných aktivít najrôznejších firiem, ktoré v karibskej oblasti pôsobili od začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia. Práve odvtedy sú Britské Panenské ostrovy považované za bezpečnú daňovú enklávu.
SWISS leaks- Švajčiarska vetva britskej banky HSBC dlhé roky pomáhala svojim bohatým klientom vyhýbať sa plateniu daní a spravovala čierne kontá desiatkam tisíc zákazníkov z celého sveta, vrátane zločincov a obchodníkov so zbraňami, ale aj známych podnikateľov, politikov a celebrít. Kauzu Swiss Leaks tiež odhalilo vyšetrovanie združenia ICIJ a jeho výsledky boli zverejnené vlani vo februári.
- Pobočka umožňovala klientom vyberať nevystopovateľné sumy peňazí v cudzích menách. Zároveň im zriaďovala „čierne účty" s krycími menami ako Kapitán Kirk, Maliar či tajomné heslo MAFDAF 851. Pod tým sa napríklad skrýval Fernando Alonso, známy jazdec stajne McLaren.
- Účty švajčiarskej privátnej banky využívali aj zástupy kriminálnikov, drogovými kartelmi počnúc, obchodníkmi so zbraňami končiac. Dáta, ktoré sa vzťahujú k rokom 2006-2007, keď unikli, ukazujú, že v banke malo cez 106-tisíc klientov uložených spolu viac ako sto miliárd dolárov.
- Účty v banke mali aj Česi. Z hľadiska celkového množstva peňazí na švajčiarskych kontách patrí Českej republike 103. miesto. S ČR je spojených najmenej 91 klientov pobočky, z ktorých 11 má český pas alebo občianstvo.
- Banka HSBC teraz čelí žalobe zo strany rodín amerických občanov zavraždených drogovými kartelmi v Mexiku. Žaloba požaduje odškodné a tvrdí, že banka umožnila kartelom pranie špinavých peňazí potrebných na financovanie ich aktivít.
- Vlani v novembri bol vo Švajčiarsku odsúdený v neprítomnosti bývalý francúzsky zamestnanec HSBC Hervé Falciani, ktorý odovzdal v roku 2008 francúzskym úradom desaťtisíce dokumentov o klientoch HSBC a ich účtoch. Päť rokov väzenia si ale neodsedí, pretože je francúzsky občan a žije vo Francúzsku, ktoré ho do Švajčiarska nevydá.
- Vlani v apríli začali vyšetrovanie banky HSBC aj francúzske úrady.
WikiLeaks- Internetový portál WikiLeaks, ktorý sa zameriava na zverejňovanie tajných vládnych dokumentov a ďalších citlivých údajov (napríklad údajov o veľkých firmách) začal fungovať v januári 2007. Jeho spoluzakladateľovi a šéfeditorovi Julianovi Assangeovi sa podarilo zhromaždiť viac ako milión dokumentov. WikiLeaks je financovaný z darov súkromných osôb.
- V júli 2010 portál zverejnil okolo 80-tisíc tajných správ, prevažne poľných hlásení amerických vojakov z rokov 2004 až 2009. Dokumenty svedčia o vzrastajúcom a lepšie organizovanom povstaní Talibanu, o zabíjaní civilistov či o tajných operáciách americkej CIA v Afganistane.
- V novembri 2010 začal WikiLeaks zverejňovať prvé zo zhruba štvrť milióna tajných amerických diplomatických depeší z obdobia od roku 1966 až do februára 2010, ktoré obsahujú dôvernú komunikáciu 274 zastupiteľských úradov po celom svete.
- Na jeseň 2012 Wikileaks odtajnil príručky a ďalšie materiály amerického ministerstva obrany určujúce pravidlá pre zadržiavanie ľudí v táboroch v Iraku a na Guantáname po teroristických útokoch 11. septembra 2001.
- Na konci minulého júna WikiLeaks zverejnil informácie o tom, že NSA odpočúvala troch posledných francúzskych prezidentov, ktorými boli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a François Hollande, a okrem iného tiež bývalých francúzskych i nemeckých ministrov. F. Hollande kvôli tomu telefonicky hovoril so svojím americkým náprotivkom Barackom Obamom, ktorý ho ubezpečil o ukončení podobných praktík.
- Julian Assange si vyslúžil stíhanie a väzenie, Pentagon ho považuje za hrozbu národnej bezpečnosti. Teraz sa už tri roky skrýva pred zatknutím na ekvádorskej ambasáde v Londýne. Zvláštna komisia OSN tento rok vo februári v nezáväznom rozhodnutí uviedla, že Assange je v Británii „svojvoľne zadržiavaný" a mala by mu byť umožnená sloboda pohybu.