Keď bola (vtedy ešte) podpredsedníčka Európskeho parlamentu Eva Kailiová 9. decembra suspendovaná a zatknutá v prípade Katargate, prvou osobou, ktorá sa vášnivo bránila, bola jej sestra Mantalena Kailiová, uvádza Politico s tým, že väzby medzi týmito dvoma ženami siahajú za hranicu jednoduchej sesterskej lojality.

Keď Eva Kailiová, ktorá sa má vo štvrtok postaviť pred súd v Bruseli, budovala kariéru v parlamente, sestra Mantalena založila viacúčelovú organizáciu Made Group, ktorej zameranie sa často prekrývalo s kariérou jej sestry. Ako Eva postupovala v politike stále nahor, rástla aj Made Group.

Skvelým príkladom toho, kde sa aktivity Made Group skrížili s politickými záujmami, možno vidieť v sektoroch vedy a techniky. Rovnako ako Eva obrátila svoju pozornosť v Európskom parlamente na témy ako umelá inteligencia a blockchain, Mantalena v roku 2018 vytvorila „neziskovú iniciatívu“ s názvom ELONtech, ktorá sa zamerala aj na tieto oblasti.

Úsilie Evy Kailiovej v oblasti blockchainu vyvrcholilo úspešnou prezentáciou uznesenia o technológii blockchain v októbri 2018. Panel Európskeho parlamentu pre budúcnosť vedy a techniky (STOA), ktorému v tom čase predsedala, spustil svoje centrum pre umelú inteligenciu v decembri 2019.

Zainteresovaný personál

ELONtech bol pre takéto veci užitočným spojencom, pričom obe sestry Kailiové boli plne zapojené – rovnako ako parlamentný personál Evy Kailiovej. Mantalena pôsobila ako výkonná riaditeľka spoločnosti ELONtech a Eva bola poradkyňou. Jeden z redaktorov ELONtech, Dimitris Tzanidakis, je tiež uvedený v zozname asistentov Evy Kailiovej na webovej stránke Európskeho parlamentu, zatiaľ čo hlavný právny poradca ELONtech Alexandros Spyridonos je na rovnakom zozname asistentov parlamentu ako poskytovateľ služieb.

V roku 2020 Eva Kailiová spustila medzinárodnú poradnú radu pre STOA, ktorá je náhodou poradným orgánom Európskeho parlamentu pre inovačné priority EÚ. V správnej rade bol zástupca z ELONTech – a jeden z Katarskej nadácie, emirátskej organizácie pre rozvoj vzdelávania, vedy a kultúry.

Aktivity ELONtech sú veľmi voľne definované. Organizuje podujatia a stavia sa do pozície „observatória“ a „platformy“ pre právne a technologické otázky. Podľa platformy transparentnosti LobbyFacts.eu bola od roku 2020 zaradená do registra lobistických organizácií EÚ so zameraním najmä na technológiu blockchain; odvtedy zmizol z registra.

Materská organizácia Made Group nezverejnila svoje účtovníctvo, ale podľa údajov EÚ získala veľké sumy finančných prostriedkov EÚ na svoje projekty, ktorým Eva Kailiová ponúkla podporu.
Webová stránka ELONtech bola koncom minulého týždňa stiahnutá do režimu offline. V čase písania článku na Politico bola opäť online, no mená všetkých zamestnancov boli odstránené. Najnovším podujatím spoločnosti ELONtech, ktoré sa konalo v prvý decembrový týždeň, bol Aténsky okrúhly stôl o AI, ktorý usporiadala Eva Kailiová v Európskom parlamente.

Christian Ehler, stredopravý europoslanec, ktorý prevzal predsedníctvo STOA v marci 2022, uviedol, že si nie je istý, či sa výslovne diskutovalo o návrhu na vymenovanie experta, ktorý pracoval pre ELONtech.

Vymenovanie predstavenstva „nezaznamenalo žiadne finančné dôsledky pre STOA, ani neovplyvnilo jej fungovanie ako také,“ povedal. Správna rada mala v rámci tohto mandátu len niekoľko stretnutí, pričom všetky sa konali počas Kailiovej predsedníctva, dodal. „Počas môjho pôsobenia vo funkcii predsedu sa neuskutočnili žiadne stretnutia - a pokiaľ viem, tieto stretnutia neviedli k žiadnym iniciatívam v rámci STOA.“

Chceli zachovať diskrétnosť

Na otázku, prečo boli mená zamestnancov a poradcov odstránené z webovej stránky ELONtech, Mantalena Kailiová povedala, že to bolo urobené s cieľom zachovať „diskrétnosť“ poradcov a dobrovoľníkov organizácie. Na otázku, prečo vymazala aj svoje meno, povedala, že „nie je tajomstvom“, že vedie ELONtech.

Keď bola Eva Kailiová zatknutá v rámci belgického vyšetrovania korupcie, prania špinavých peňazí a zločineckej organizácie, Mantalena – ktorej majetok bol zmrazený – povedala, že nemôže uveriť obvineniam vzhľadom na „morálku a osobnosť svojej sestry“.

Obe sestry sú si blízke a často si navzájom fandia na sociálnych sieťach a vydávajú sa na epické nákupy v Aténach. Za posledných päť rokov ich bolo často vidieť spolu na technologických podujatiach a navzájom sa podieľali na projektoch.

Mantalena potvrdila, že pracovala pre Evu Kailiovú „ako asistentka so sídlom v Aténach“ a bola zaregistrovaná v Grécku na základe špecifickej zmluvy, o ktorej povedala, že „je povolená pre poslancov EP“. Dodala, že nevie, prečo jej meno nie je – a nikdy nebolo – uvedené na zozname poradcov Evy Kailiovej na webovej stránke Európskeho parlamentu.

Eva Kailiová bola prvýkrát zvolená do Európskeho parlamentu v roku 2014, sedela so skupinou Socialists & Democrats a rýchlo sa stala známou ako vplyvná zákonodarkyňa v oblasti digitálnych súborov. Vyštudovaná inžinierka a architektka sa pripojila k priemyselnému výboru Európskeho parlamentu (ITRE) v júli 2014 a mala pomáhať hodnotiť program EÚ na financovanie výskumu a vývoja Horizon 2020 v hodnote 80 miliárd eur.

V októbri toho istého roku sa stala prvou podpredsedníčkou STOA a v roku 2017 vystúpila do funkcie predsedníčky; bola prvou ženou, ktorá zastávala funkciu, v ktorej zotrvala do marca 2022.

V tom istom čase sa Mantalena Kailiová vyštudovaná právnička v Grécku, pripravovala na svoje vlastné podnikanie. V auguste 2017 spustila Made Group, „neziskovú platformu pre komunikačnú stratégiu, projekty sociálnych inovácií a kreatívne synergie“ so sídlom v Aténach. Od roku 2021 bola Mantalena uvedená ako jediná správkyňa spoločnosti a spoluzakladateľka spolu s Matinou Kanaki, podľa dokumentov predložených Aténskej obchodnej komore.

Vzájomne výhodné aktivity

V priebehu rokov sa Made Group zúčastnila niekoľkých digitálnych projektov podporovaných programom Horizon 2020 – predovšetkým medzinárodného konzorcia, ktoré vyvinulo ChildRescue, aplikáciu na vyhľadávanie nezvestných detí migrantov. Organizácia Mantalena Kailiová mala na starosti komunikáciu, pričom v rokoch 2018 až 2020 dostala z prostriedkov EÚ 104 037,50 eura. V roku 2019 Eva Kailiová hostila zástupcov ChildRescue na parlamentnom podujatí organizovanom pod záštitou STOA a v roku 2021 vystúpila na workshope Made Group, na ktorom sa zúčastnili tvorcovia projektu.

Made Group tiež podporila komunikáciu pre Girls Coding, projekt z roku 2017 zameraný na výučbu vývoja softvéru pre mladé ženy, za ktorý vystúpila Eva Kailiová na podujatí prezentujúcom výsledky v októbri 2017. Do projektu bola zapojená aj Kean, grécka mimovládna organizácia, v ktorej pôsobila spolupracovníčka Made Group. V roku 2018 bol príspevok na webovej stránke Keanu pripísaný Eve Kailiovej za spustenie vytvorenia Girls Coding prostredníctvom odporúčania Európskemu inovačnému a technologickému inštitútu (EIT), ktorý financoval projekt v rámci Horizontu 2020.

Hovorca EIT povedal: „Vzhľadom na spoločný záujem o silnejšiu účasť žien a dievčat v technológiách bola Eva Kailiová medzi podporovateľmi rozvoja programov [The Girl Coding].“

V roku 2020 bola Made Group vybraná aj na prevádzkovanie regionálneho centra STARTS – súčasť programu vytvoreného v rámci programu Horizon 2020, ktorý sa snažil integrovať umenie a technológiu. Spustenie projektu bolo výsledkom pilotného návrhu nazvaného „umenie a digitál“, ktorý v roku 2018 predložila Eva Kailiová. Zdroj potvrdil, že Made Group dostala od Komisie 105 172 eur za svoju účasť v STARTS.

Mantalena Kaili v rozhovore pre Politico spochybnila rozsah prekrývania aktivít medzi Made Group a prácou, ktorú jej sestra vykonávala v Bruseli. „Mali sme aktivity, ktoré sa výslovne neriadili Evinou agendou,“ povedala.

V tlačovej správe od nej sa uvádza, že Made Group „sa podieľala na rôznych projektoch, programoch, štúdiách a podujatiach v spolupráci od prípadu k prípadu so širokým tímom nie stálych spolupracovníkov a dobrovoľníkov“.

Ďalšie dôležité správy

Panzeri, Kailiová, Tarabella
Neprehliadnite

Kto je kto? Pozrite si zoznam konkrétnych osôb vyšetrovaných v kauze Katargate