Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozsiahlu obžalobu v kauze Dobytkár.
O výsledkoch vyšetrovania vo štvrtok informoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorého úrad v uplynulých dňoch prípad prevzal od Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc.
Top 5 udalostí dňa: Matovič kvituje záujem o očkovaciu prémiu a kauza Dobytkár je už u Lipšica
„Obžaloba bola podaná na osem fyzických osôb, päť právnických. Spisový materiál má 75 zväzkov, 35-tisíc strán. Ide o korupčné trestné činnosti a legalizácie z príjmu,“ priblížil D. Lipšic. Doplnil, že z pôvodne siedmich stíhaných väzobne sú aktuálne štyria stíhaní väzobne. „Jeden je vo väzbe v inej súvisiacej trestnej veci,“ poznamenal.
Podľa jeho slov ide o rozsiahlu trestnú činnosť na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ktorá sa dotýkala nenávratného finančného príspevku. Išlo o dve vetvy trestnej činnosti. Prvá fungovala od 2013 až do roku 2016, druhá od roku 2017 do roku 2020.
Podľa slov prokurátorov išlo o dva samostatné legalizačné mechanizmy. V prvej vetve bolo odovzdaných viac ako 2,7 milióna eur. V druhej vetve viac ako milión eur, ktoré prechádzali cez legalizačný mechanizmus. Obžalovaným a právnickým osobám hrozí prepadnutie majetku a tresty až do 20 rokov odňatia slobody.
Podľa pôvodných informácií NAKA policajti zadokumentovali spolu až 95 skutkov a suma úplatkov presiahla 10 miliónov eur.
Operovali roky, zobrali milióny
Ako už skôr písal aj TREND, v suvislosti s kauzou Dobytkár sieti uviazli najmä podnikateľ Martin Kvietik a bývalý šéf Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch, obaja blízki kedysi vládnej Slovenskej národnej strane. Medzi obvinenými z obzvlášť závažného trestného činu sa ocitol aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör spájaný so Smerom-SD.
Skupina obvinených mala operovať v PPA už od roku 2006. Mechanizmus korupcie v uvedenej kauze bol opísaný aj v policajnom uznesení, z ktorého citoval na pojednávaní v júli 2020 predseda senátu Najvyššieho súdu Martin Bargel.
„Peniaze som vždy odovzdával v zalepenej obálke, sumy sa pohybovali od desaťtisícov eur až po státisíce,“ opísal korupčnú schému vo výpovedi jeden z obvinených. Uvedené pojednávanie sa týkalo vzatia do väzby N. Bödöra.
„Obvinení rozkryli a objasnili taký monštruózny prípad korupcie na Slovensku, aký v dejinách nemá obdoby. Bol to megastroj korupcie a prania špinavých peňazí. Je to jednoducho niečo neuveriteľné a neskutočné,“ povedal sudca M. Bargel predtým, ako senát poslal N. Bödöra do väzby.
Pre seba aj „na systém“
Na korupcii sa podľa polície podieľali desiatky osôb. Profitovali z nenávratných dotácií na pôdu, pričom víťazi výziev im odovzdávali niekoľkopercentný podiel. V začiatkoch, teda po roku 2006, malo ísť približne o desaťpercentnú províziu, neskôr sa sumy zdvojnásobili.
Skupina mala vytvorený vlastný zoznam spoločností, ktoré boli ochotné pristúpiť na spomenuté podmienky. Úplatky sa následne rozdeľovali medzi viacero ľudí, zrejme aj podľa toho, akou mierou sa na súťažiach podieľali.
Časť peňazí údajne putovala aj na takzvaný systém. Nie je presne známe, čo sa pod týmto pojmom ukrýva, no hovorí sa napríklad o strane SNS.