Vážení čitatelia,

Katastrofa menom Lesy SR a zbytočný tender na kamery

megatender na kamery treba zrušiť, vyzývame kompetentných na aktuálnej obálke TRENDU. Pred niekoľkými rokmi sa ešte za ministrovania Roberta Kaliňáka nakúpili autá, ktoré využívali inteligentný kamerový systém, dnes sa časť týchto zariadení povaľuje nevyužitá po skladoch. Napriek tomu ministerstvo nakupuje nové kamery za sto miliónov eur. Tento tender pritom nemusí byť iba predražený, ale naozaj aj úplne zbytočný. A jeho výsledkom môže byť nehospodárny opakovaný nákup, na ktorom sa niekto nabalí. Viac sa dočítate v článku Ivana Haluzu, ktorý na ňom spolupracoval s Nadáciou Zastavme korupciu.

Hospodárenie Lesov SR je jedna veľká katastrofa. To, na čo médiá upozorňujú už dlhší čas, teraz potvrdila aj veľká kontrola zo strany Najvyššieho kontrolného úradu. Dobrý biznis si na lesoch a revíroch postavili vyvolení, obvykle napojení aj na politikov. Na to, ako unikajú peniaze zo štátnych lesov, sme sa pozreli v téme týždňa.

Predstavte si, že vyše desať rokov vlastníte stavebný pozemok, no stavať na ňom stále nemôžete. Ani pôvodne plánovanú bytovku, ani po zásahoch úradníkov, ktorí návrh zamietli, menšie rodinné domy. Dá sa vôbec v takejto situácii brániť a ako postupovať? Na boj podnikateľa s úradmi v Banskej Bystrici sa pozrel Peter Kapitán.

Dôkazom, že podnikať sa dá začať v každom veku, sú manželia Hollenovci. Podarilo sa im vybudovať úspešný biznis napojený na automobilový priemysel s tržbami takmer 35 miliónov eur. Začínali pritom vo veku 65 a 47 rokov u seba v byte a zvládli to bez pôžičiek či iného externého financovania. Ich úspešný príbeh ich dostal do finále súťaže EY Podnikateľ roka 2018..

Ďakujeme za priazeň.

S pozdravom,

Branislav Benčat

Katastrofa menom Lesy SR a zbytočný tender na kamery