Malý, no na ropu bohatý štát v Perzskom zálive Katar si v poslednom čase upevnil vzťahy s administratívou amerického prezidenta Joea Bidena, kým jeho predchodca Donald Trump uprednostňoval Saudskú Arábiu.
Emirát je teraz miestom, kde sa v regióne plnom problémov stavajú mosty, diaľnice a budujú mrakodrapy. Katarská ekonomika ťažila vlani z prudko stúpajúcich cien ropy a plynu, ale aj z usporiadania majstrovstiev sveta vo futbale. Bloomberg informuje, že rastie aj medzinárodný význam Kataru, ktorý sa snaží prispôsobovať západným spôsobom, čo ostatné krajiny Perzského zálivu odmietajú.
„Katar sa stal obzvlášť dôležitým partnerom pre USA vďaka svojej spoľahlivosti a konzistentnosti,“ povedal odborný asistent na Kuvajtskej univerzite Bádir Sajf. Pre Američanov je Dauha dôležitým spojencom. Považuje sa za miesto na riešenie zložitejších problémov, pretože udržiava styky s Iránom aj afganským militantným hnutím Taliban. Katar zároveň nie je členom kartelu OPEC, čo prispieva k hladšiemu obchodovaniu so Spojenými štátmi.
„Katar chce dokázať USA, že rozmanité diplomatické vzťahy, ktoré má – vrátane vzťahov s Talibanom, iránskou vládou a Hamasom – môžu byť užitočné pre medzinárodné sprostredkovanie s obojstranne výhodnými výsledkami,“ povedala Jane Kinninmontová, analytička pre Blízky východ v European Leadership Network, think-tanku zameranom na zahraničné, obranné a bezpečnostné otázky.
Tajná diplomacia
Dohoda o výmene väzňov, na základe ktorej Bidenova administratíva prepustila piatich Iráncov zadržiavaných v Spojených štátoch a umožnila Teheránu prístup k šiestim miliardám dolárov z príjmov z ropy zmrazených sankciami, nasledovala po mesiacoch prevažne tajnej diplomacie medzi Teheránom a Washingtonom. USA dúfajú, že dohoda zmierni napätie na Blízkom východe a otvorí priestor pre pokrok v jadrovom programe islamskej republiky.
Pre Katarčanov, ktorí zdieľajú obrovské plynové pole s Iránom, sú prioritami námorná bezpečnosť, námorná doprava a udržiavanie rovnováhy v regióne. Podľa nemenovaného diplomata je katarská vláda vnímaná ako ochotná a schopná spolupracovať s akoukoľvek americkou administratívou.
„Posilnenie partnerstva so superveľmocami, zvýšenie sebestačnosti a presadzovanie menej kontroverznej politiky s bezprostrednými susedmi – to všetko má zlepšiť pozíciu Kataru a posilniť súčasný deeskalačný trend v regióne,“ povedal B. Sajf.