Katarské ministerstvo hospodárstva vydalo predpis, v ktorom nariaďuje obchodníkom, aby okamžite stiahli z pultov tovaru zo Saudskej Arábie, SAE, Bahrajne a Egypta. Na dodržiavanie predpisu dohliadnu kontrolóri, ktorí na tento účel budú navštevovať obchody.

Viac ako desiatka krajín prerušila styky a zaviedla voči Kataru embargo vlani 5. júna. Ako dôvod uviedli, že Katar podporuje teroristické organizácie, čo Dauha odmieta.

Krajinám v čele so sunnitskou Saudskou Arábiou sa nepáči tiež to, že Katar udržiava vzťahy so šiitským Iránom. Podľa niektorých expertov stojí za jednou z najväčších kríz v Perzskom zálive obava Rijádu zo straty dominantného postavenia v oblasti.

Krajiny stanovili Kataru 13 požiadaviek, ktoré následne znížili na šesť, ale čoskoro sa podľa agentúry Bloomberg vrátili k pôvodným 13.

Jednou z nich je uzatvorenie katarskej televízie Al-Džazíra, ktorá podľa Saudskej Arábie a jej partnerov podporuje radikálnych islamistov. Televízia obvinenia odmieta s tým, že dáva priestor všetkým stranám.

Dovoz tovaru do Kataru v prvých týždňoch po uvalení blokády klesol podľa agentúry Reuters asi o 40 percent, ale neskôr sa pomaly vrátil na bežnú úroveň. Bojkotované krajiny si totiž našli iné zdroje, okrem iného Turecko, a vytvorili nové dopravné trasy, napríklad cez Omán. Viacero výrobkov, vrátane potravín, začali tiež produkovať domáci výrobcovia.