Šéf rezortu spravodlivosti Viliam Karas sa venuje téme prekladania sudcov tak, aby sa mohla úspešne implementovať reforma súdnej mapy. Uviedol to v reakcii na nesúhlas Európskej asociácie sudcov (EAJ) s tým, aby predseda okresného súdu mohol po novom rozhodnúť o preložení sudcov v rámci svojho obvodu bez ich súhlasu.
Dôležitý pilier právneho štátu
Ide o tému, na ktorú podľa Karasa neupozorňuje len EAJ. „Od nástupu do funkcie som absolvoval už desiatky stretnutí so sudcami a predsedami súdov od okresných po najvyššie inštancie. Je pravdou, že na týchto stretnutiach bola opakovane otváraná aj táto otázka,“ podotkol minister pre TASR.
Ako dodal, tejto problematiky si je plne vedomý. „Venujem sa jej tak, aby sme mohli súdnu mapu úspešne implementovať,“ dodal.
Nepreložiteľnosť sudcov je podľa EAJ dôležitým pilierom ich nezávislosti, a teda aj právneho štátu. Asociácia preto vyzýva na zavedenie vhodných zákonných alebo regulačných ustanovení, ktoré by zabránili možnosti svojvoľného preloženia sudcov bez ich súhlasu.
Kolíková komentovala novú súdnu mapu
Exministerka Mária Kolíková, ktorá je autorkou reformy, pre TASR reagovala, že nová súdna mapa neráta s presunmi sudcov bez ich súhlasu. Ak však zaniká nejaký súd, lebo sa stane súčasťou iného súdu, musí byť zrejmé, kam patria jeho sudcovia.
Nová súdna mapa okrem iného počíta so vznikom mestských súdov v Bratislave a Košiciach či s novými správnymi súdmi. Tie majú pôsobiť v Košiciach, Banskej Bystrici a v Bratislave. Reforma počíta i so špecializáciou sudcov na hlavné agendy, tiež s presunom niektorých agend v rámci súdov.