Celosvetová kapacita inštalovaných zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov sa v tomto roku zvýši o rekordných 290 gigawattov, a to napriek rastu cien kľúčových surovín potrebných na výrobu solárnych panelov a veterných turbín. Predpovedala to Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vo svojej dnešnej správe.
Rýchly rast kapacít
Do roku 2026 by sa táto kapacita podľa IEA mala vyšplhať na viac ako 4 800 gigawattov, čo by znamenalo nárast o zhruba 60 percent v porovnaní s minulým rokom. Organizácia však upozornila, že aj súčasný rýchly rast kapacít na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov nie je dostatočný na dosiahnutie globálnej uhlíkovej neutrality do polovice tohto storočia.
Fosílne palivá sú späť a s nimi aj zisky producentov komodít
„Tohtoročné rekordné rozšírenie kapacít na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov o 290 gigawattov je ďalšou známkou toho, že vzniká nová globálna energetická ekonomika," uviedol šéf IEA Fatih Birol. „Vysoké ceny komodít a energie, ktoré dnes vidíme, sú novými výzvami pre toto odvetvie. Zvýšené ceny fosílnych palív však zároveň zvyšujú konkurencieschopnosť energie z obnoviteľných zdrojov," dodal.
Rozširovanie výroby
Za rastom kapacít na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov bude podľa IEA v najbližších rokoch aj naďalej stáť predovšetkým Čína, za ktorou budú nasledovať Európa, Spojené štáty a India.
„Čína naďalej demonštruje svoje silné stránky v oblasti čistej energie. Rozširovanie výroby energie z obnoviteľných zdrojov naznačuje, že emisie oxidu uhličitého v tejto krajine by mohli dosiahnuť svoj vrchol výrazne skôr ako v roku 2030," dodal.