Celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie sa v najbližších piatich rokoch zdvojnásobí, rast podporia najmä obavy o energetickú bezpečnosť po ruskej invázii na Ukrajinu. Vo svojej dnešnej správe to uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).
Do roku 2027 by sa tak celková kapacita mohla zvýšiť na 5640 gigawattov (GW). Bol by to nárast o 2400 GW, čo zodpovedá dnešnej celkovej energetickej kapacite Číny. Odhad rastu je o 30 percent vyšší ako pred rokom.
Vysoké ceny plynu a elektriny spôsobené tohtoročnou globálnou energetickou krízou zvýšili atraktivitu investícií do obnoviteľných zdrojov energie. K rastu prispieva aj to, že Spojené štáty, Čína a India zavádzajú opatrenia a trhové reformy na podporu rýchlejšieho zapojenia obnoviteľných zdrojov.
„Obnoviteľné zdroje už rýchlo expandovali, ale globálna energetická kríza ich naštartovala do novej mimoriadnej fázy ešte rýchlejšieho rastu, keďže krajina sa snaží využiť ich výhody pre energetickú bezpečnosť," uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol. Dodal, že v najbližších piatich rokoch svet pridá toľko energie z obnoviteľných zdrojov ako za posledných 20 rokov.
IEA očakáva, že obnoviteľné zdroje budú v najbližších piatich rokoch predstavovať viac ako 90 percent celosvetovej expanzie výrobnej kapacity elektriny. Do začiatku roka 2025 potom obnoviteľné zdroje prekonajú uhlie a stanú sa najväčším zdrojom na výrobu elektriny.
Globálna kapacita fotovoltaických elektrární sa do roku 2027 podľa terajších odhadov takmer strojnásobí. Kapacita veterných elektrární sa takmer zdvojnásobí, zatiaľ čo dopyt po biopalivách sa do roku 2027 podľa aktuálnych odhadov zvýši o 22 percent.