V rozhovore sa dočítate:
- Čo považuje za najväčšiu chybu v kampani PS/Spolu
- Prečo sa nespojili na jeseň 2019 s Andrejom Kiskom
- Či bol Michal Truban dobrý líder
- Ako sa snažili reagovať na silný rast Igora Matoviča
- Čo si myslí o rozhodnutí Jozefa Mihála vrátiť sa späť do SaS
- Čo bude ďalej s Progresívnym Slovenskom
Ešte v lete 2019 vám agentúry merali približne 18 percent a mali ste za sebou vyhraté voľby do Európskeho parlamentu a v prezidentskom paláci sedela Zuzana Čaputová. V parlamentných voľbách ste však pohoreli. Čo sa pokazilo?
Parlamentné voľby sa ukázali ako iná súťaž než tie predtým. Ukázalo sa, že chaos na politickej scéne, teda počet strán, ktorý súperil o hlasy voličov, sa nejakým spôsobom pomlel a z toho chaosu si najväčšiu časť voličov zobralo OĽaNO. Vzhľadom na volebné výsledky sme mali veľkú smolu, chýbalo nám iba 926 hlasov, pričom sme získali 200-tisíc hlasov a predbehli sme stabilizované subjekty, ktoré majú na čele populárnych politikov. Je to neúspech, ale aj úspech.
V čom úspech?
Keby máme tri percentá a voliči nás odmietnu, tak to beriem ako neúspech. Vnímam to tak, že tu bolo OĽaNO so svojou výraznou kampaňou, mali sme konkurentov, ktorí boli veľmi podobní ako my, napriek tomu sme si dokázali udržať 200-tisíc voličov.
V čom tkvie úspech Igora Matoviča?
Celé sa to zlomilo na jeseň, kedy sme vyvíjali snahu urobiť silný blok strán. Teda hlavne PS/Spolu a Za ľudí. Videli sme, že volič chcel poraziť Roberta Fica a chcel mať jednu silnú a jasnú možnosť. Je pravdepodobné, že ľudí otravuje vyberať si zo štyroch podobných strán, ktoré namiesto spolupráce súťažia medzi sebou. Preto sme sa spojili aj so Spolu.
Ľudia od nás očakávali viac - vytvorenie víťazného bloku, to sa ale nepodarilo a nahnevali sa. Povedali si, že zase sú takí istí a myslia len na seba. Začali obrovské pohyby a nakoniec si povedali, že téma volieb je porážka Fica. Matovič sa držal späť od témy spájania a iba strieľal po všetkých, utrhol sa a kontrastoval voči spájaniu. Nakoniec, je šikovný, má dobré nápady a podarilo sa mu to.
Hovoríte, že sa to zlomilo na jeseň na téme spájania sa. Ale v čase pred voľbami, keď ste vedeli, že sa s Andrejom Kiskom nespojíte a prieskumy vám veštili okolo 10 až 12 percent, nebolo o všetkom rozhodnuté.
Ale štruktúra súťaže sa nastavila na jeseň.
Stále boli možno dva–tri mesiace do volieb, čiže dosť času reagovať.
My sme reagovali. Ľudia reagovali pozitívne na našu terénnu kampaň. Boli sme výraznejší, išli sme na námestia proti kotlebovcom, aj v parlamente sme vyvinuli aktivitu, keď sme blokovali 13. dôchodky. Keby sme toto neurobili, dopadli by sme možno ešte horšie. Nehovorím, že na jeseň sme vedeli, že to takto dopadne, ale nastavila sa štruktúra súťaže, ktorá ako až teraz spätne vidíme, obrovsky hrala do karát Matovičovi.
Martin Dubéci Zdroj: Maňo štrauch
Keď spolu súperili štyria rovnocenní hráči, volič si vybral toho, kto na ňom zanechal najväčší dojem. Keď traja z týchto štyroch sa dohodnú, že nebudú po sebe kričať a ten štvrtý si ide svoje, tak to hrá v jeho prospech. Igor Matovič to vycítil a využil vo svoj prospech – nastavil, predal a nakúpil.
Do akej miere si myslíte, že vás potopila záchrana strany Za ľudí alebo SaS. Teda že voliči, ktorí chceli voliť PS/Spolu, dali hlas radšej Andrejovi Kiskovi a Richardovi Sulíkovi, aby im pomohli prejsť päťpercentnú hranicu.
Môžem iba odhadovať. Malo to zásadný efekt. Táto dilema hrala u voličov posledné dva týždne pred voľbami dôležitú úlohu. Najdôležitejšie však bolo, že Matovič zmobilizoval ľudí, o ktorých sme si mysleli, že ich nezmobilizuje. Tým pádom stlačil všetkých menších hráčov.
Ale tento problém bude nekonečný, pokiaľ strany okolo päť až sedem percent nebudú chcieť spolupracovať. Potom ľudia nevolia koho chcú, ale špekulujú, koho zachrániť.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?