Šéf ottawskej polície Peter Sloly uviedol, že činnosť na blokádach sa znížila, a že polícia tento víkend narátala 1 000 kamiónov a 5 000 protestujúcich, čo predstavuje výrazný pokles oproti minulému víkendu, keď narátala 3 000 kamiónov a 10- až 15-tisíc protestujúcich.
Protest, ktorý ochromil Ottawu, bol, až na ohlušujúce trúbenie, zväčša pokojný. Súd v pondelok vydal predbežný súdny príkaz, ktorým sa zakazuje trúbenie v centre mesta, píše Reuters.
Takzvaný „Freedom Convoy“ pozostávajúci z kamionistov a iných motoristov začal ako hnutie proti povinnému očkovaniu pre vodičov cezhraničnej dopravy v Kanade. Neskôr sa zmenil na bod mobilizácie proti opatreniam v oblasti verejného zdravia z dielne premiéra Justina Trudeaua.
Trudeau kritizoval protestujúcich
J. Trudeau uviedol, že protesty musia skončiť. V reakcii na diskusiu v parlamente kanadský premiér odsúdil taktiku, ku ktorej sa protestujúci uchýlili. Vyjadrenia prišli po prvý raz po takmer týždni, čo sa premiér infikoval koronavírusom.
Premiér aj s celou rodinou pre obavy z bezpečnosti opustil Ottawu a premiestnil sa na bližšie neurčené miesto, keďže konvoj začal postupovať viac do mesta. Na proteste sa minulý týždeň objavili aj vlajky Konfederácie a nacistické vlajky. „Toto je príbeh krajiny, ktorá sa dostala cez pandémiu tým, že bola jednotná, a niekoľko ľudí, ktorí vykrikujú a mávajú hákovými krížmi neurčuje, kto Kanaďania sú,“ povedal kanadský premiér.
Starosta žiada posily
Ottawskej polícii pomáha stovka príslušníkov iných policajných agentúr, no podľa jej slov to stále nestačí. Starosta Ottawy Jim Watson v pondelok v liste premiérovi J. Trudeauovi a ministrovi pre verejnú bezpečnosť M. Mendicinovi požiadal o posily. „Okupácia mesta sa zmenila na agresívnu a nenávistnú okupáciu našich susedstiev. Ľudia žijú v strachu a sú vystrašení“ napísal starosta. Vytrubovanie prirovnal k „psychologickej vojne“.
Protesty si získali podporu Ameriky
V nedeľu v noci polícia začala odstraňovať zásoby paliva v logistických táboroch, ktoré protestujúci založili, po tom, čo starosta mesta v nedeľu vyhlásil núdzový stav.
Dobre organizovaný reťazec dodávok sa čiastočne spoliehal aj na finančné prostriedky podporovateľov v USA, informovala polícia. Podporu kamionistom vyjadrili aj bývalý americký prezident Donald Trump a generálny riaditeľ Tesly Elon Musk.
Cez víkend sa protesty rozšírili aj do iných veľkých kanadských miest, akým je Toronto, kanadské finančné hlavné mesto, kde sa stretli s protidemonštráciami.