Kanadské domácnosti sú vôbec prvýkrát bohatšie než americké. Vyplýva to z údajov inštitútu Environics Analytics, podľa ktorého bola vlani priemerná hodnota kanadskej domácnosti 363 202 dolárov, zatiaľ čo americkej 319 970 dolárov.

Inštitút zahrnul do svojich údajov hodnotu nehnuteľností a ďalší majetok domácností, od ktorých odpočítal ich dlhy. Podľa kanadského denníka The Globe and Mail, ktorý údaje zverejnil, je rozdiel spôsobený dopadmi ekonomickej krízy v roku 2008 a kolapsom trhu s nehnuteľnosťami v USA. Pretože ceny domov v Spojených štátoch výrazne klesli, sú nehnuteľnosti Kanaďanov oveľa hodnotnejšie. Pokiaľ ide o úspory a ďalší majetok, sú na tom Američania stále lepšie ako Kanaďania.

The Globe and Mail píše, že aj keď sú Spojené štáty považované za krajinu veľkých príležitostí a dynamickej ekonomiky, „po kríze v roku 2008 Kanada so svojou bezpečnejšou ekonomikou, hustejšou sociálnou sieťou a samozrejme vyššími daňami, prísnejšími reguláciami a rozpočtovým konzervativizmom... začala vyzerať atraktívnejšie“.

Komentátor agentúry Bloomberg ku kanadským výhodám pripísal i množstvo prírodných surovín a rozhodnutie niekdajšieho konzervatívneho ministra financií a premiéra Paula Martina, ktorý nielen škrtal v sociálnych programoch, ale podľa svojich slov „odolával sirénam deregulácie“ bánk a postavil sa proti ich zlučovaniu, hoci ich šéfovia tvrdili, že inak nemôžu byť konkurencieschopní na svetovej úrovni. Stabilita kanadských bánk a s tým súvisiaca stabilita realitného trhu je najjasnejším vysvetlením, prečo sú dnes Kanaďania bohatší než Američania, napísal v komentári pre Bloomberg kanadský autor magazínu Esquire Stephen Marche.

Kanaďania sú prvýkrát bohatší než Američania

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP