Spojené štáty môžu svojmu severnému susedovi niektoré ekonomické ukazovatele len ticho závidieť. Nielenže Kanadu netrápia také vysoké dlhy, ale najväčšiu ekonomiku sveta prekonáva aj tempom hospodárskeho rastu. V prvom štvrťroku podľa údajov domáceho štatistického úradu kanadské hospodárstvo medziročne zrýchlilo rast o 3,9 percenta. Americký prvokvartálny výkon bol v rovnakom období len na úrovni 1,8 percenta.

Kanadský hrubý domáci produkt (HDP) rástol najrýchlejšie za posledných 12 mesiacov. Oproti poslednému štvrťroku zosilnel o jedno percento. Jedenástu najväčšiu ekonomiku sveta potiahli najmä podnikové investície, ktoré zosilneli už piaty štvrťrok v rade. Investície do strojov a zariadení kanadských firiem medziročne podrástli o 3,7 percenta. Rástol aj export, ktorý tvorí bezmála tretinu kanadského výkonu.

V prvom štvrťroku ohlásili rast výroby všetky dôležité priemyselné odvetvia. Pridalo sa aj stavebníctvo, doprava a veľkoobchod. Výdavky domácností oproti poslednému kvartálu stagnovali. Aktivity v priemysle a službách sa pretavujú aj v klesajúcej nezamestnanosti, ktorá v súčasnosti dosahuje 7,7 percenta a je nižšia aj v porovnaní s deviatimi percentami v Spojených štátoch.

Hospodársky rast Kanady bol v posledných piatich rokoch najsilnejší spomedzi krajín G7 a krajina patrí medzi najmenej zadlžené. V minulom roku kanadská ekonomika zosilnela o 3,1 percenta  a podobnú mieru rastu dosahuje aj za posledné dve dekády. V roku 2009 sa síce ani jej nevyhla celosvetová recesia a klesla o dve percentá, najvyspelejšie ekonomiky sveta však vtedy padli v priemere až o 3,4 percenta. V porovnaní s ekonomikou USA, ktorá je jej najväčším obchodným partnerom, rástla v posledných piatich rokoch vždy  rýchlejšie.

Čistý dlh kanadskej vlády dosahuje v pomere k HDP krajiny 32,2 percenta, čo je o polovicu menej ako má vláda USA. Takisto podľa údajov Medzinárodného menového fondu je na tom Ottawa lepšie ako priemer krajín G7. V tomto roku by deficit štátneho rozpočtu mal dosiahnuť približne tri percentá, teda trikrát menší pomer, s akým ráta americká administratíva.

Investori na Kanade oceňujú zdravý bankový systém a to, že ju nepostihla kríza s cenami nehnuteľností. Kanada je navyše bohatá na energetické suroviny i priemyselné a drahé kovy, ktorých ceny neustále rastú, čo pomáha hodnote exportu krajiny. Ten výraznejšie nebrzdí ani kanadský dolár, ktorý je už silnejší ako americký dolár. V tomto i v nasledujúcich troch rokoch by kanadská ekonomika mala podľa väčšiny zahraničných analytikov rásť o viac ako dve percentá.

Ilustračné foto na titulke - TASR / AP