Splnomocnenec USA pre obchod Robert Lighthizer vo vyhlásení uviedol, že kanadská sťažnosť je „rozsiahly a neuvážený útok na americký systém opatrení na nápravu obchodu“. Konštatoval, že to poškodí kanadské záujmy a prospeje iba Číne.

„Dokonca aj keby Kanada uspela s týmito nepodloženými sťažnosťami, v prvom rade by z toho profitovali iné krajiny, nie Kanada. Napríklad, ak by USA zrušili opatrenia, ktoré Kanada uviedla v sťažnosti, záplava dovozu z Číny a iných krajín by negatívne ovplyvnila kanadský export do USA,“ vyhlásil R. Lighthizer.

Podľa profesora politológie na Torontskej univerzite Nelsona Wisemana Kanada pravdepodobne podanie sťažnosti zverejnila až teraz preto, aby mohla naznačiť kanadskej verejnosti, aby nič neočakávala od nadchádzajúceho kola rokovaní o Severoamerickej dohode o voľnom obchode (NAFTA).

Najnovšie kolo bude tento mesiac v Montreale a podľa názoru Wisemana je možné, že bude posledné.

„Trump uprednostňuje bilaterálne vyjednávania s Kanadou aj s Mexikom,“ povedal Wiseman. USA a Kanada zvyčajne majú dobré obchodné vzťahy, ale situácia sa zhoršila, odkedy americký prezident Donald Trump začal žiadať veľké zmeny v Severoamerickej dohode o voľnom obchode.