Kanaďania už nebudú musieť pred praním kontrolovať všetky vrecká, či v nich náhodou nezabudli nejaké bankovky, ktoré by sa pri praní zničili. Tunajšia vláda plánuje nahradiť peniaze z papiera a bavlny plastovými bankovkami. Do konca budúceho roku by mali byť z plastu všetky 10- a 20-dolárovky. Informoval o tom server The Globe and Mail.
Plány prejsť k plastu prezentoval kanadský minister financií Jim Flaherty. Hoci výroba jednej plastovej bankovky je drahšia ako v prípade papierovej, štát by mal ušetriť vďaka ich vyššej odolnosti. Vláda predpokladá, že plastové bankovky vydržia až trikrát dlhšie ako papierové. „Sú veľmi odolné, trváce a čisté,“ povedala hovorkyňa Bank of Canada Julie Girard.
Okrem dlhšej životnosti je ďalšou výhodou plastových peňazí aj to, že sa dajú ťažšie falšovať. Je do nich možné umiestniť viacero najmodernejších ochranných prvkov. V roku 2007 kanadská polícia zaznamenala viac ako 141-tisíc falošných bankoviek v hodnote prevyšujúcej 3,3 milióna dolárov.
Austrália, ktorá zaviedla plastové peniaze ako prvá na svete, zaznamenala prudký pokles falošných peňazí. A tie, ktoré sa vyskytli, boli väčšinou nekvalitné a ľahko sa dali odhaliť. Falšovatelia majú veľké problémy najmä s priehľadným okienkom či rôznymi optickými prvkami.
Peniaze z plastu sú aj hygienickejšie ako papierové. Keďže neabsorbujú olej ani pot z ľudských rúk, budú nové bankovky čistejšie. Cez bankovky sa už nebudú šíriť ani rôzne epidémie. Švajčiarski vedci v roku 2007 zistili, že niektoré druhy vírusu chrípky môžu v papierovej bankovke prežiť až 17 dní. Tie najbežnejšie vírusy prežívajú okolo 72 hodín.
Nové bankovky však nebudú podľa Globe and Mail nezničiteľné. Oheň bude pre ne znamenať rovnaké nebezpečenstvo ako pre papier.
Foto na titulke – Flickr.com