V letovisku Punta del Este v Uruguaji je všade možné badať známky prílevu bohatých obyvateľov. Jachtársky klub je po celý rok plný, počet zápisov do súkromných škôl narástol a taliansky developer Cipriani stavia niečo, čo označuje za „najväčší luxusný komplex v Južnej Amerike“.

Bloomberg píše, že malá krajina medzi Argentínou a Brazíliou už dlho priťahuje bohatých návštevníkov z oboch juhoamerických krajín, a to najmä počas letných mesiacov od decembra do februára. V posledných rokoch však prichádzajú aj Američania a Európania.

Niekoľko mesiacov po nástupe do úradu v marci 2020 prezident Luis Lacalle Pou, 50-ročný zástanca politiky voľného trhu (a vášnivý surfer), vydal dekrét, ktorý cudzincom zjednodušil získanie novej adresy. V Uruguaji musia stráviť najmenej 60 dní a kúpiť nehnuteľnosť v hodnote aspoň 500-tisíc dolárov alebo investovať do podnikania najmenej 2,2 milióna dolárov. Čo za to? Nulové dane z príjmov zo zahraničných investícií počas 11 rokov.

„Postupom času sme videli veľmi dôležité zmeny v oblasti uruguajských zákonov, ktoré prilákali viac ľudí s ultravysokým čistým majetkom,“ hovorí výkonný riaditeľ brazílskeho luxusného developera JHSF Thiago Alonso de Oliveira.

Na rozdiel od ostatných juhoamerických krajín Uruguaj už dlho vyniká závideniahodnou úrovňou stability a jednou z najvyšších životných úrovní vďaka rozsiahlemu sociálnemu štátu a silnému vývozu farmárskeho tovaru a softvéru. Krajina sa môže pýšiť nízkou úrovňou násilných trestných činov, ako je napríklad únos za výkupné, ktorého sa boja bohatí v Brazílii, Mexiku a ďalších krajinách Latinskej Ameriky.

Domov pre mnohých

Uruguaj je teraz domovom niektorých popredných technologických podnikateľov v regióne vrátane spoluzakladateľa elektronického trhoviska Mercado Libre narodeného v Argentíne Marcosa Galperina, spoluzakladateľa neobanky Nubank Davida Véleza a spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Globant Martína Migoyu.

V posledných rokoch došlo k výraznému nárastu prisťahovalectva zo susednej Argentíny, keďže tamojšia ekonomika klesala a inflácia stúpala. Argentínsky index spotrebiteľských cien zaznamenal v septembri medziročný nárast o 138 percent, v porovnaní s 3,9 percenta v Uruguaji. Viac ako 22 400 Argentínčanov si medzi rokmi 2020 až 2022 zabezpečilo trvalý pobyt u susedov, vyplýva z údajov uruguajského ministerstva zahraničných vecí, čo je štvornásobný nárast v porovnaní s predchádzajúcimi tromi rokmi.

Blízkosť Uruguaja ku krajinám, ako sú Brazília, Argentína a Čile, urobila z neho v posledných rokoch obľúbenú destináciu pre rôznych manažérov. „Ak sídlite mimo Miami, možno sa s klientom stretnete raz za rok,“ hovorí Rodolfo Castilla, manažér predaja u správcu majetku Insigneo Financial Group. „Ak sídlim v Uruguaji, ktorý má lepší daňový režim, regulačný rámec a stabilitu, s klientmi sa môžem stretávať raz za mesiac,“ dodáva.

Podľa údajov centrálnej banky 951 finančných poradcov spravovalo ku koncu roka 2022 v mene viac ako 36-tisíc klientov takmer 29 miliárd dolárov. Mnohé z firiem pôsobia mimo zón voľného obchodu v hlavnom meste Montevideo a jeho okolí a čoskoro aj v Punta del Este, pretože ich to oslobodzuje od väčšiny daní. „Uruguaj urobil dôležité rozhodnutie stať sa centrom služieb,“ hovorí R. Castilla.

Svetlá výnimka

Mnoho vyšších manažérov sa usadzuje v Montevideu aj kvôli blízkosti medzinárodného letiska a širšej ponuke služieb. Podiel cudzincov žijúcich v 350-hektárovej uzavretej komunite La Tahona neďaleko hlavného mesta sa od pandémie zvýšil o približne tretinu, hovorí Ignacio Aňon, ktorého rodina komplex ovláda.

La Tahona plánuje do roku 2030 zdvojnásobiť svoj bytový fond na približne 2 600 jednotiek, aby uspokojila dopyt. Časť expanzie bude financovaná prostredníctvom predaja šesťročných dlhopisov vo výške 60 miliónov dolárov.

Spoluzakladateľ Mercada Libre Galperin, Argentínčan, ktorý už dve desaťročia žije v Uruguaji, zhrnul príťažlivosť svojej adoptívnej krajiny: „Bohužiaľ, zdá sa, že v Latinskej Amerike je to výnimka. Je to v podstate krajina, o ktorej by som povedal, že prijíma demokraciu a kapitalizmus. A tieto dve veci sú vo všeobecnosti dobré pre podnikanie.“

Ďalšie dôležité správy

EBE 9 Asunción - Víťazom nedeľňajších prezidentských volieb v Paraguaji sa stal ekonóm a bývalý minister financií Santiago Peňa z pravicovej strany Colorado, ktorá v krajine vládne už takmer osem desaťročí.  Na snímke Santiago Peňa reční po tom, ako odovzdal svoj hlas vo voľbách v Asuncióne 30. apríla 2023. FOTO TASR/AP

Santiago Peña, presidential candidate of the Colorado ruling party, talks after the voting closed during general elections in Asuncion, Paraguay, Sunday, April 30, 2023. (AP Ph
Neprehliadnite

Paraguajský prezident odmietol environmentálne požiadavky EÚ