21:34: Aktualizované o vyjadrenie R. Kaliňáka
„Budem sa o to bližšie informovať v nasledujúcich dňoch, je dôležité, aby sme akékoľvek podozrenia vylúčili. Musím si zistiť všetky podrobnosti, zatiaľ nemám úplne detailnú informáciu.“ Predseda vlády nemá v súčasnosti informácie, či na palube vládneho špeciálu, ktorý Slovensko poskytlo Vietnamu, bol aj spomínaný unesený.
„Ministerstvo vnútra komunikuje aj s vietnamskou stranou, aby sa overilo zloženie delegácie a či nebol na palube niekto, kto sa vydával za niekoho iného. Bol by som nerád, aby bolo zase vrhnuté zlé svetlo na Slovensko,“ vyhlásil P. Pellegrini.
Podľa Nemecka parkovali podozrivé autá, ktoré sledovalo cez GPS, pri slovenskom vládnom hoteli Bôrik. Bolo to v čase, keď sa unesený Vietnamec ešte mal nachádzať v Európe.
V rovnakom čase prebiehalo rokovanie Slovenska s Vietnamom, podľa oficiálnych zdrojov bolo jeho cieľom posilnenie vzájomnej spolupráce. Na strane Vietnamu rokoval aj generál Hung, ktorého Nemecko považuje za jedného zo strojcov únosu. Po stretnutí slovenská strana poskytla vietnamskej svoj vládny špeciál na let do Moskvy.
Vyjadrenie R. Kaliňáka pre denník Pravda
K pravdepodobnosti, že unesený bol na palube slovenského vládneho špeciálu: „Jednak na palube a v zozname cestujúcich, ktorý sme dostali ešte predtým, ako vietnamská delegácia vôbec prišla, sa takéto meno nenachádzalo. Navyše, ani z nemeckej strany nás nikto neinformoval, že by mal byť na palube niekto spútaný alebo obmedzený na slobode, prípadne, že by sme dostali žiadosť o prepravu ležiaceho pacienta. Tieto veci teóriu o preprave uneseného spochybňujú, ale neviem sa k tomu viac vyjadriť.“
K osobe uneseného, ktorý bol vo Vietname dvakrát odsúdený za korupciu: „Určite by sme azyl neudelili niekomu, kto je podozrivý z ekonomickej trestnej činnosti. Treba vidieť rozdiel medzi disidentom a zločincom. Ale vzhľadom na to, že sme neboli informovaní a oboznámení v tejto veci, považujem to za veľmi nekorektné.“
P. Pellegrini v relácii na margo nového policajného prezidenta, ktorý by mal nahradiť Tibora Gašpara, uviedol, že by to mal byť veľký profesionál a nebude vzbudzovať žiadne podozrenia z rôznych prepojení. Podľa neho má za týchto podmienok ministerka vnútra Denisa Saková voľné ruky pri výbere dočasného policajného prezidenta.
Zároveň zdôraznil, že je možné, že jeho meno bude známe už v polovici mája. Na otázku redaktora, či je v hre aj riaditeľ odboru prevencie korupcie Úradu vlády Peter Kovařík, alebo riaditeľ bratislavskej krajskej polície Csaba Faragó, o ktorých sa hovorí ako o možných kandidátoch na tento post, priamo P. Pellegrini neodpovedal. „Ja nehovorím o žiadnych menách, ja som zadal kritériá," povedal s tým, že teraz je to na ministerke D. Sakovej.