„Nie je to štýl jeho konania,“ konštatoval R. Kaliňák. Podľa neho pri rozhodnutí, ktoré prijali v parlamente v nadväznosti na všeobecné usmernenie ministerstva vnútra, ako postupovať pri nebezpečných listových zásielkach, išlo skôr o nejakú úradnícku iniciatívu, ktorá sa občas stáva.

Minister vnútra si nemyslí, že by išlo o zámer poškodiť opozíciu. Otvárali sa obálky poslancom, tak na strane opozície, ako koalície, zdôraznil. Systém v parlamente by sa mal urobiť tak, aby vyhovel všetkým. Malo by sa tým asi zaoberať poslanecké grémium, dodal.

Zároveň vysvetlil, že samotné usmernenie rezortu vnútra bolo prijaté po tom, čo boli súdy a ďalšie inštitúcie konfrontované so zásielkami s nebezpečným odpadom, keď v obálkach boli stopové prvky rádioaktívneho prvku a nielen pracie prášky či cukor.

Podľa Richtera chyba komunikácie, podľa Maďariča nonsens

Minister práce Ján Richter (Smer-SD) si myslí, že v kauze otvárania obálok poslancom išlo skôr o zlyhanie komunikácie. Ako v stredu po zasadnutí vlády povedal pre médiá, asi bolo treba si presne vyjasniť, čo znamená nariadenie ministerstva vnútra o zabezpečení bezpečnosti.

„Hovorím, že tam mohla byť chyba v komunikácii, pretože si bolo treba presne zadefinovať, čo znamená odporúčania MV a na základe toho postupovať. Na poslaneckom grémiu mali jednotliví predstavitelia parlamentných klubov byť informovaní, že niečo také sa robí, prečo a z akých dôvodov, že je to v záujme bezpečnosti,“ povedal J. Richter. Ako dodal, je presvedčený, že v tom prípade by to poslanci pochopili.

Minister kultúry Marek Maďarič už v stredu označil otváranie obálok adresovaných poslanom NR SR úradníkmi za nonsens a dodal, že listové tajomstvo je chránené ústavou. Šéfka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) otváranie listov poslancom vníma ako priveľkú horlivosť, respektíve tak, že niekto nemal dostatočný cit alebo znalosti pre primeranú proporciu medzi bezpečnosťou a ochranou súkromia.

O otváraní obálok v utorok informoval predsa hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Informoval, že v Rozhodnutí na zabezpečenie manipulácie s doručenými zásielkami v súvislosti s výskytom zásielok s nebezpečným materiálom zo 7. apríla sa píše, že zamestnanci podateľne sú povinní „otvoriť obyčajné listové zásielky adresované na poslanca NR SR, pri ktorých nie je uvedený odosielateľ alebo je odosielateľom fyzická osoba“.

Následne takúto obálku dostane poslanec otvorenú s pečiatkou „Otvorené z bezpečnostných dôvodov“. Ďalej z rozhodnutia vyplývalo, že „zásielky, ktoré obsahujú vulgarizmy alebo majú dehonestujúci charakter, zamestnanec podateľne nezaeviduje ani nepostúpi adresátovi, ale ich na tri mesiace odloží a po tejto lehote skartuje“.

Otváranie pozastavili

Národná rada v stredu informovala, že kancelár Daniel Guspan toto rozhodnutie pozastavil. „Napriek tomu, že bodom č. 5, sme v dobrom úmysle chceli pomôcť poslancom s poštou s vulgárnym obsahom, realizácia tohto bodu bude až do poslaneckého grémia pozastavená. Všetka pošta s dehonestujúcim obsahom bola už poslancom rozdistribuovaná. Až po prerokovaní sporného bodu na poslaneckom grémiu, sa dohodne, ako ďalej postupovať s poštou, ktorú si nikto nechce prebrať.

„Odmietam všetky tvrdenia o tom, že predseda parlamentu Andrej Danko rozhodol o tomto nariadení, alebo akýmkoľvek spôsobom zasahuje do korešpondencie poslancov, keďže prijímanie akýchkoľvek rozhodnutí Kancelárie NRSR nie je v žiadnej kompetencii predsedu NRSR. Zároveň dôrazne odmietam klamstvá, že korešpondencia poslancov, je čítaná zamestnancami Kancelárie Národnej rady SR,“ napísal D. Guspan vo vyhlásení.