Z komodít na svetových trhoch sa za prvých 11 mesiacov tohto roka výrazne zvýšili najmä ceny kakaa a kávy, ktoré dosiahli rekordné hodnoty. Rastú aj ceny zlata, striebra a plynu. Na druhej strane výrazne zlacneli pšenica, kukurica a sója, pričom klesla aj cena ropy. Hlavný komoditný index agentúry Bloomberg od začiatku roka do konca novembra klesol o jedno percento.

„Ceny komodít v septembri výrazne podporili hospodárske stimuly v Číne, zatiaľ čo začiatkom novembra ich zrazil nadol silný dolár a horšie vyhliadky niektorých ekonomík po prezidentských voľbách v USA. Kakao zostalo najvýkonnejšou komoditou, na prvé miesto sa prebojovala káva, ktorá sa koncom novembra vyšplhala na historické maximá,“ povedal ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.

Podľa neho kakao vykázalo v tomto roku najvyšší rast na komoditnom trhu, keď tento rok pridalo už 111 percent. Cena kávy zrýchlila v novembri, keď dosiahla rekordné hodnoty. Od začiatku roka vzrástla už o 75 percent. V prípade oboch týchto „mäkkých“ komodít malo na rast ich cien najväčší vplyv nepriaznivé počasie. V prípade kávy však dôležitú úlohu zohrávajú aj obavy obchodníkov zo zavedenia ciel v USA.

Vzácne kovy zaznamenávajú v tomto roku tiež výrazný rast. Cena zlata od začiatku roka do konca novembra vzrástla o 28 percent, uviedol Pavel Ryba, analytik spoločnosti Golden Gate CZ. Rast podporuje zvýšený dopyt zo strany centrálnych bánk, investorov hľadajúcich bezpečné prístavy a očakávania poklesu úrokových sadzieb. Striebro v podstate kopírovalo zlato v raste. V dôsledku toho sa jeho cena zvýšila o 27 percent. Naproti tomu paládium tento rok stráca 10,5 percenta. Platina, ďalší priemyselný drahý kov, medzitým klesla o 6,8 percenta.

V prípade energií nie je podľa Tylečka situácia jednoznačná. Cena zemného plynu výrazne rastie. V USA táto komodita pridáva 31 percent a v Európe dokonca 47 percent. Situáciu ovplyvňuje neistota okolo dodávok z Ruska. Na plyn reaguje aj cena elektrickej energie, ktorá na burze v Lipsku od začiatku roka vzrástla o sedem percent. Cena kontraktu na uhlie v Rotterdame pridala v tomto roku osem percent.

Pri pohľade na ceny ropy je situácia pozitívna. Severomorská ropa Brent v tomto roku oslabila o päť percent a texaská referenčná ropa WTI o štyri percentá. Trh zápasí s očakávaným prebytkom v budúcom roku a so špekuláciami o znížení produkčných kvót v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).

Ceny kovov boli v tomto roku nestále. Hliník v Londýne tento rok pridáva deväť percent a meď približne päť percent, zatiaľ čo cena ocele v Číne stráca 17 percent a cena železnej rudy v Singapure 24 percent. Trh s kovmi je tento rok rozkolísaný kvôli problémom v čínskom sektore nehnuteľností, poznamenal Tyleček.

Spotrebitelia môžu mať prospech z tohtoročného poklesu cien obilnín. Cena pšenice klesla o 14 percent, zatiaľ čo cena kukurice o 12 percent. Cena sóje klesla o 24 percent. Hlavným dôvodom je očakávaný globálny prebytok ponuky a vysoké zásoby z posledných rokov. Výrazný vplyv má v novembri aj silný americký dolár, ktorý zdražuje vývoz z USA.

Ďalšie dôležité správy

káva
Neprehliadnite

Ceny kávy rastú. Arabika zaznamenala 13-ročné maximum