Kakao je pre obavy z nedostatočnej produkcie najdrahšie za 44 rokov. Cena termínového kontraktu na tonu kakaa so splatnosťou v decembri sa podľa agentúry Bloomberg a spravodajského serveru CNBC v pondelok na komoditnej burze v New Yorku vyšplhala na 3 786 dolárov , čo je najvyššia úroveň od roku 1979. Medziročne stúpla o zhruba 60 percent.

To podľa serveru BFM Bourse samozrejme neznamená, že o toľko zdražie čokoláda. Okrem surovín sa do jej konečnej ceny započítavajú aj ďalšie náklady, ktoré pravdepodobne nemajú taký inflačný charakter, ako sú doprava, spracovanie, balenie, distribúcia a marketing. CNBC v pondelok uviedla, že nárast cien kakaa bude mať za následok vysoký účet za Halloween, najmä preto, že sa za posledný rok o 52 percent zvýšili aj ceny cukru v dôsledku sucha a extrémnych poveternostných podmienok, keď v niektorých producentských krajinách, ako sú India a Mexiko, veľmi málo pršalo.

Napätie na trhu s kakaom zvyšuje okrem nedostatočnej produkcie aj pravdepodobný rast dopytu. Podľa spoločnosti Spherical Insights sa očakáva, že svetový trh s kakaom a s čokoládou porastie v rokoch 2023 až 2030 priemerným ročným tempom 4,37 percenta. „Pretrvávajú obavy z nedostatku ponuky v západnej Afrike (región, ktorý sa podieľa na svetovej produkcii kakaa približne 75 percentami) a prognózy ukazujú na tretí svetový deficit za sebou v sezóne 2023 až 2024," uviedol na konci septembra investičný poradca spoločnosti Mirabaud John Plassard.

Medzinárodná organizácia pre kakao (ICCO) odhadla, že v sezóne 2022 až 2023, ktorá sa skončila v septembri, bol deficit na trhu 100-tisíc ton. Zber kakaových bôbov narušili nepriaznivé poveternostné podmienky. Týka sa to najmä Pobrežia Slonoviny, na ktoré pripadá viac ako 40 percent svetovej produkcie. „Obzvlášť intenzívne obdobie dažďov ovplyvnilo kakaové plantáže, čo spôsobilo opadávanie kvetov hneď po ich vytvorení a podporilo šírenie plesňových ochotení," napísal v septembri denník Le Monde. ICCO v správe zverejnenej na konci augusta upozornila, že tieto silné dažde postihli tiež Ghanu, kde sa pozbiera 20 percent svetovej produkcie kakaa, a spôsobili tu rovnaké problémy.

Ďalšie dôležité správy

Eating chocolate
Neprehliadnite

Čokoláda by mohla pre nedostatok kakaa ešte zdražieť, obávajú sa analytici