Lídri poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) budú v budúcoročných parlamentných voľbách čeliť tvrdej konkurencii, a tak sa zdá, že chcú svoju stratégiu staviť na rétoriku namierenú proti EÚ a Nemecku, píše The Guardian.
Poľsko sa pridalo, lebo muselo
Líder PiS a de facto aj líder krajiny Jaroslaw Kaczyňski v rámci ekonomického fóra zašiel ďalej než kedykoľvek predtým a odsúdil EÚ. Podľa neho je kultúrne cudzím projektom neoimperialistického Nemecka. Je „svätou povinnosťou“ poľských politikov, aby jej oponovali, povedal Kaczyňski.
Poľsko podľa slov lídra PiS vstúpilo do EÚ iba z nutnosti, pričom jeho vyhlásenia zanechali dojem, že budúcnosť krajiny v tomto zoskupení európskych štátov je otázna. „K EÚ sme sa museli pridať, aby sme mohli existovať a rozvíjať sa,“ odprezentoval svoj názor Kaczyňski a dodal, že iná možnosť vtedy nebola.
Podstata projektu EÚ bola podľa neho odhalená. „V EÚ platí také pravidlo – kto je silnejší, je lepší,“ vysvetlil Kaczyňski. A pretože je Nemecko najsilnejšie, tak chce nemecký kancelár Olaf Scholz vybudovať superštát svetového významu pod vedením Nemecka, domnieva sa Kaczyňski.
Neverí si
Kaczyňski nezastáva žiadnu vládnu funkciu, ale javí sa byť hnacou silou vládnucej konzervatívno-národnej strany, ktorá je zodpovedná za represie voči nezávislosti súdnictva, vďaka čomu sa Poľsko dostalo s Bruselom do sporu.
Podľa predvolebných prieskumov by strana PiS dosiahla 35 percent. Spolu so 16 percentnou infláciou a rekordne nízkou dôverou v poľského premiéra Mateusza Morawieckeho strana až tak neverí, že jej postoj k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jej pomôže uspieť v budúcoročných voľbách.
Nová stratégia
Kaczyňski začal testovať ešte jednu novú stratégiu. Je ňou kritika transrodových osôb. Dúfa, že mu pomôže získať si hlasy ľudí žijúcich na dedine či v radoch staršieho obyvateľstva. Práve tieto dve skupiny voličov sa stali nosným pilierom jeho víťazstva v roku 2019.
Aj napriek tomu sa PiS sústredí najmä na stratégiu, ktorej jadrom sú útoky na Nemecko. Strana požaduje, aby Nemecko zaplatilo Poľsku odškodné za spúšť, ktorú za sebou v krajine po druhej svetovej vojne zanechali nacisti.
Nemecký kancelár Olaf Scholz na výzvu reagoval a odkázal strane, že táto téma sa uzavrela v auguste 1953.