Južná Kórea a Spojené štáty začali v pondelok svoje najväčšie spoločné vojenské cvičenia od roku 2018. Na takýto krok bude pravdepodobne rozhnevane reagovať Severná Kórea, ktorá posilňuje svoj zbrojný arzenál.

Cvičenia budú trvať do prvého septembra

Washington je kľúčovým bezpečnostným spojencom Soulu a v Južnej Kórei má približne 28 500 vojakov, aby pomohli s jej ochranou proti susedovi, ktorý disponuje jadrovými zbraňami. Obe krajiny dlho vykonávajú spoločné manévre a zdôrazňujú, že majú výlučne obranný charakter. Severná Kórea ich však označuje za prípravu na inváziu.

Každoročné vojenské cvičenia budú tentoraz opätovne zahŕňať rozsiahle nácviky v teréne, ktoré od roku 2019 obmedzili vzhľadom na pandémiu covidu a neúspešné snahy priviesť Pchjongjang k rokovaciemu stolu.

Cvičenia tento rok nazvali Ulchi Freedom Shield a budú trvať do 1. septembra. Pozostávajú z dvoch častí – nácviku odrazenia severokórejských útokov a obrany metropolitnej oblasti Soulu, ako aj operácií protiútoku.

Vojakov čakajú rôzne scenáre z reálneho života

Vojakov podľa juhokórejského ministerstva obrany čakajú okrem iného rôzne scenáre z reálneho života, ako sú nález výbušných zariadení v jadrových elektrárňach, požiar v technologickej továrni, ochromenie bankovej siete, terorizmus na letiskách či útoky dronmi.

Analytici uvádzajú, že Severná Kórea môže tieto cvičenia využiť na odôvodnenie ďalších testov svojich zbraní.

Severná Kórea sa pripravuje na siedmu jadrovú skúšku

Pchjongjang tento mesiac varoval, že „zlikviduje" politické vedenie v Soule, ktoré obvinilo zo zodpovednosti za nedávne šírenie covidu v krajine. Vyhrážka prišla necelý mesiac po vyhlásení severokórejského vodcu Kim Čong-una, že v prípade vojny s USA a Južnou Kóreou je KĽDR „pripravená mobilizovať" svoj nukleárny potenciál.

Severná Kórea tento rok uskutočnila početné skúšky rakiet. Predstavitelia vo Washingtone a Soule tiež upozornili, že jej izolovaný režim sa pripravuje na svoju v poradí siedmu jadrovú skúšku.

Ďalšie dôležité správy

PK 1 archív Pchjongjang - Na archívnej snímke zo 14. augusta 2022 Kim Jo-džong, vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, sa prihovára počas národného mítingu proti ochoreniu koronavírusu v severokórejskom Pchjongjangu. Kim Jo-džong v piatok 19. augusta 2022 odmietla ponuku Južnej Kórey na hospodársku pomoc svojej krajine výmenou sa denuklerizáciu a označila ju za absurdnú. FOTO TASR/AP

FILE - This photo provided on Aug. 14, 2022, by the North Korean government, Kim Yo Jong, sister of
Neprehliadnite

Severná Kórea odmietla ponuku Soulu. Je to absurdné, reagovala sestra Kim Čong-una