Južná Kórea dala oficiálne zelenú plánu Japonska na vypustenie odpadovej vody z poničenej jadrovej elektrárne Fukušima. Informovala o tom agentúra AP. S plánom predtým súhlasila aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.
Jej šéf Rafael Grossi ale uviedol, že postoj odborníkov agentúry podľa všetkého nebol jednotný.
Posudok Soulu vychádzal z 22 mesiacov dlhého pozorovania vedcov, ktorí sa zhodli, že vplyv rádioaktívnej vody na juhokórejské more bude „zanedbateľný". Kontaminácia morskej vody bude podľa juhokórejských vládnych predstaviteľov v medziach stanovených bezpečnostnými normami.
Aj napriek ubezpečovaniu úradov v Južnej Kórei panuje nedôvera, napísala agentúra AP. Obchody podľa nej napríklad hlásia zvýšenie predaja morskej soli a opozícia vládu obvinila, že v snahe zlepšiť vzťahy s Tokiom ohrozuje zdravie Juhokórejčanov.
Bezpečnosť rádioaktívnej vody je už niekoľko rokov citlivou otázkou medzi Soulom a Tokiom. Obe krajiny sa navyše v posledných mesiacoch snažia napraviť vzťahy, ktoré sú napäté kvôli historickým krivdám, a naopak spoločne postupovať napríklad v otázke Severnej Kórey alebo Číny.
K japonskému plánu na vypustenie rádioaktívnej vody do oceánu sa predtým vyjadrila aj komisia MAAE, v ktorej zasadlo 11 expertov z rôznych krajín vrátane Číny, ktorá je najtvrdším kritikom japonského plánu. Grossi uviedol, že jeden, alebo dvaja odborníci zrejme dali najavo svoje obavy.
Jadrovú elektráreň Fukušima v roku 2011 poničilo zemetrasenie a cunami. Išlo o jednu z najhorších jadrových havárií v dejinách. Vypúšťanie vody, ktorú predtým Japonsko nariedi, má trvať 30 až 40 rokov.