Južná Kórea rokuje so Spojenými štátmi o tom, že bude zohrávať aktívnejšiu úlohu pri kontrole jadrových zbraní na Kórejskom polostrove, čo predstavuje významný posun v desaťročia trvajúcom prístupe spojencov Washingtonu k odstrašovaniu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, píše Bloomberg.
Spoločné cvičenia
„Napriek tomu, že jadrové zbrane patria Spojeným štátom, výmenu spravodajských informácií, plánovanie a výcvik by sme mali uskutočňovať spoločne,“ povedal pre denník Čoson Ilbo juhokórejský prezident Jun Sok-jol. „Postoj Spojených štátov je pomerne kladný,“ dodal Jun s tým, že politika by sa mala riadiť koncepciou „spoločného plánovania a spoločných cvičení“.
Stratégia „jadrového dáždnika“ a „rozsiahleho odstrašovania“ už v čase, keď má Severná Kórea k dispozícii jadrové zbrane a ich nosiče, verejnosti v demokratickej časti polostrova ako záruka bezpečnosti nestačia.
Juhokórejský prezident sa tak vyjadril po tom, ako severokórejský diktátor Kim Čong-un v sobotu vyzval na „exponenciálne rozšírenie" jadrového arzenálu svojej krajiny. Takisto vyzval na vývoj nového typu medzikontinentálnej balistickej strely, určenej na rýchly jadrový protiútok, „aby bol Pchjongjang schopný vzdorovať nebezpečným krokom Spojených štátov a iných nepriateľských síl vo vojenskej oblasti".
Desiatky rakiet
Odkedy sa Jun vlani v máji ujal moci, rozhodol sa, že Južná Kórea pôjde cestou jednoznačnej vojenskej prevahy nad svojím severným susedom. Napätie na Kórejskom polostrove v uplynulých mesiacoch vzrástlo.
Severná Kórea nielenže skúšobne odpálila desiatky balistických rakiet, čo je v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, ale zintenzívnila aj svoju nepriateľskú rétoriku voči juhokórejskej a americkej vláde. Ozbrojené sily oboch týchto krajín preto vlani obnovili spoločné vojenské cvičenia.