Rozhodnutia súdov budú verejné a radoví sudcovia získajú väčšiu nezávislosť od šéfov súdov. V dôsledku novely sudcovských zákonov, ktorú v utorok po prezidentovom vete schválil parlament, príde o časť kompetencií aj predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Novými pravidlami by sa mali súdy a sudcovia riadiť od 1. mája.
Zmena zákona Š. Harabinovi obmedzuje možnosti iniciovať disciplinárne stíhanie iných sudcov. Zásadne sa tiež zmenšuje priestor predsedov všetkých súdov zasahovať do rozvrhov práce. Napríklad porušovanie princípu náhodného rozdeľovania spisov bude disciplinárnym previnením nezlučiteľným s funkciu sudcu, v tomto smere sa mení aj Trestný zákon.
Viac kompetencií naopak získajú kolektívne orgány, napríklad sudcovské rady jednotlivých súdov. Tie budú môcť navrhnúť odvolanie predsedov súdov a tiež ich disciplinárne stíhanie.
Dôležitou ochranou pre sudcov je vypustenie paragrafu, podľa ktorého môže minister spravodlivosti odstaviť od rozhodovania prakticky hociktorého sudcu všeobecného súdu cez dočasné pozastavenie jeho výkonu. Po novom bude možné stíhanému sudcovi zakázať súdiť, len ak o tom rozhodne disciplinárny senát.
Okrem rozhodnutí súdov budú verejné aj výberové konania na nových sudcov. Na starosti ich budú mať výberové komisie zložené z nominantov ministra spravodlivosti, parlamentu, Súdnej rady a zástupcu sudcovskej rady súdu, na ktorom sa obsadzuje voľné miesto. Podobný postup bude aj pri výbere predsedov nižších súdov.
Vďaka nedávnej zmene iného zákona sú už v súčasnosti verejné zasadnutia Súdnej rady, ktorá má dôležitú funkciu napríklad pri prideľovaní sudcov do jednotlivých okresov. Radu z titulu funkcie predsedu najvyššieho súdu vedie Š. Harabin známy kontroverznými zásahmi do justície, väčšina jej členov ho pritom podporovala. Vláda tento mesiac vymenila v 18-člennej rade troch svojich nominantov, ďalších troch môže koalície vymeniť hlasovaním v parlamente.
Foto na titulke -TASR/Martin Baumann