Súčasné hľadanie záchranného programu pre Grécko nie je podľa J.-C. Junckera poker. „Tu nejde o víťazov a porazených. Buď vyhráme všetci, alebo všetci prehráme. Som hlboko skľúčený a smutný z udalostí, ktoré sa v Európe od uplynulej soboty odohrali. Počas jedinej noci dostalo európske svedomie ťažkú ​​ranu. Dobrá vôľa akosi zmizla,“ povedal predseda Európskej komisie.

„Po všetkej snahe, ktorú som ukázal, po všetkej snahe (Európskej) komisie a ďalších zapojených inštitúcií sa cítim trochu zradený, pretože ľudia poriadne nezohľadňujú moje osobné úsilie a úsilie nespočetných ďalších,“ dodal. Podľa agentúry AP uviedol, že za zradu považuje rozhodnutie gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa vypísať referendum.

Po mesiacoch vyjednávania podľa J.-C. Junckera nad rozvážnymi ekonomickými analýzami prevážili sebectvo a taktické a populistické hry.

Gréci by nemali spáchať samovraždu preto, že sa boja smrti

„Teraz je na Grékoch, aby prehovorili a utvárali svoj vlastný osud,“ povedal J.-C. Juncker vo výzve k obyvateľom Grécka, aby v nadchádzajúcom referende nedali na odporúčanie vlády a prijali podmienky záchranného programu. Bez nich krajine hrozí, že bude nútená vzdať sa eura a vrátiť sa k drachme.

„Chcel by som požiadať grécky ľud, aby hlasoval za áno. Mám Grékov veľmi rád a rád by som im odkázal: Nemali by ste spáchať samovraždu kvôli tomu, že sa bojíte smrti. Povedzte áno,“ uviedol.

J.-C. Juncker si však nemyslí, že Grécko eurozónu opustí. „Myslím, že zostaneme na devätnástich,“ povedal. Eurozóna má v súčasnosti 19 členov, ktorí sú zároveň súčasťou Európskej únie. Dodal, že odchod Grécka pre neho nebol a nie je riešením.

Predlžené Grécko doteraz novú dohodu s veriteľmi neuzavrelo, rozhodnúť o ďalšom osude záchranného programu majú Gréci v nedeľňajšom referende. Bez príslušnej dohody reálne hrozí krach krajiny a s tým súvisiaci odchod z eurozóny. Veritelia výmenou za reformy ponúkajú Aténam nové pôžičky, grécka vláda ale s návrhmi nesúhlasí, pretože ich považuje za nedôstojné a za nátlakové.

Podľa J.-C. Junckera ponuka bola férová a dokonca vraj sociálne spravodlivejšia, než o čo sa grécka vláda usilovala. Povedal tiež, že Európska komisia počas krízového vyjednávania nikdy nenavrhovala škrty v platoch a dôchodkoch, chcela len „modernizovať“ platové tabuľky.

„Celkom iste to je náročný a rozsiahly balík, je ale férový. Nie sú to žiadne hlúpe úsporné opatrenia,“ dodal J.-C. Juncker.