J.C. Juncker sa v rozhovore pre nemeckú mediálnu skupinu Funke Mediengruppe vyhol akejkoľvek kritike divokých plánov novej populistickej talianskej vlády, ktoré môžu položiť celú eurozónu na kolená.

Priveľké na pád, priveľké na kritiku

Už keď vypukla grécka dlhová kríza, hovorilo sa o porovnateľných hospodárskych problémoch zvyšných južanských krajín eurozóny. Častým argumentom pre záchranu Grécka za akúkoľvek cenu bolo varovanie pred prenesením nákazy do už nalomeného Talianska, ktoré je priveľké, aby ho bolo možné nechať padnúť, ale aj priveľké, aby ho bolo možné akýmikoľvek pôžičkami zachrániť.

Dnes sa ukazuje, že Taliansko je tiež príliš veľkým a významným hráčom, aby ho Brusel tlačil do nepríjemných úsporných opatrení, aké museli prehltnúť Gréci, Portugalci, alebo Íri. Nová vláda Giuseppe Conteho v Ríme totiž avizuje veľmi uvoľnenú rozpočtovú politiku, ktorá ešte viac prehĺbi taliansky dlh. Ten je aktuálne po Grécku najvyšší v EÚ a dosahuje 132 percent HDP.

„Nebudem dávať Rímu žiadne lekcie. Toto sa až príliš dialo v súvislosti s Gréckom, najmä zo strany po nemecky hovoriacich krajín,” vyhlásil predseda eurokomisie pre Funke Mediengruppe. Dodal, že takýto prístup „pošliapal dôstojnosť Grékov,” ktorí si veľa vytrpeli.

„To sa už nesmie opakovať pri Taliansku… Absolútne sa nechcem miešať do domácej talianskej politiky. Taliani veľmi dobre vedia, čo je dobré pre ich krajinu. Vyriešia si to,” dodal J.C. Juncker.

Iná krajina - iný meter

Nie je to len Grécko, ktoré teraz môže pociťovať krivdu z nerovnakého metra. „Miešanie sa do domácej politiky” totiž zo strany Bruselu musia nervózne znášať aj 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa