Juhokórejskí vyšetrovatelia z Úradu pre vyšetrovanie korupcie (CIO) začali, v súvislosti s decembrovým vyhlásením stanného práva v krajine,
vypočúvať suspendovaného prezidenta Jun Sok-Jola. Politik súhlasil s vypočúvaním, i keď ho považuje za nezákonné, aby sa tak podľa svojich slov vyhol "krviprelievaniu".
Prezidentovi a ďalším predstaviteľom hrozí v prípade dokázania viny doživotné väzenie či dokonca trest smrti pre obvinenia zo vzbury, zneužitia právomoci a iných trestných činov. Zároveň sa Jun stal prvým zatknutým prezidentom v histórii krajiny.
Suspendovaná hlava štátu sa niekoľko týždňov vyhýbala zatknutiu vo svojom obytnom komplexe, ktorý chránili členovia prezidentskej bezpečnostnej služby. Opozícia označila rezidenciu za pevnosť, pretože v nej ochranka umiestnila ostnatý drôt a barikády. Vyšetrovatelia sa po prvý raz pokúsili zatknúť Juna 3. januára, keď im v tom zabránili stovky príslušníkov prezidentskej ochranky a vojaci.
Juhokórejská opozičná Demokratická strana (DP) vyhlásila, že zatknutie prezidenta umožní obnoveniu ústavného poriadku, demokracie a právneho štátu po týždňoch politických nepokojov. Podľa nej ide o potvrdenie, že verejná moc a spravodlivosť v Južnej Kórei stále existujú.
Prezident Jun 3. decembra 2024 vyhlásil stanné právo, čím vyvolal v krajine politickú krízu. Jeho rozhodnutie na základe ústavy po len niekoľkých hodinách zrušil parlament. Ten následne inicioval proces odvolania hlavy štátu (impeachment).