Inštitút pre metriky a hodnotenie zdravia patriaci pod Washingtonskú univerzitu nedávno uverejnil projekciu dlhovekosti podľa krajín pre rok 2050. Do prvej dvadsiatky krajín s najdlhšou očakávanou dĺžkou života sa neprekvapivo dostali bohaté krajiny ako Švajčiarsko a Singapur, ale aj zástupcovia východnej Ázie – menovite Južná Kórea a Japonsko, píše Economist.
Zaujímavé je, že i obyvatelia relatívne chudobnejších krajín sa môžu pochváliť nadpriemernou dĺžkou života. Patria medzi ne Španielsko, Taliansko, Francúzsko a Portugalsko. Dokonca aj najstaršia žena sveta, 117-ročná Maria Branyasová Morerová, pochádza zo Španielska. Z projekcie teda vyplynulo, že kvalita zdravia a dlhovekosť nesúvisia s úrovňami HDP na obyvateľa.
Obyvatelia chudobnejších juhoeurópskych krajín naozaj často dosahujú vyššiu priemernú dĺžku života než obyvatelia bohatších severských krajín. Španieli sa dožívajú zhruba 85,5 roka, zatiaľ čo Dáni len 83,5. Podľa expertov má na tom veľkú zásluhu takzvaná „stredomorská diéta“ bohatá na ryby, celozrnné produkty, čerstvé ovocie, zeleninu a olivový olej. Hoci strava Španielov zahŕňa čoraz viac západných spracovaných potravín, tradičné ingrediencie v nej majú stále významné zastúpenie.
Dan Buettner je expertom na takzvané Modré zóny. Ide o päť oblasti, kde sa ľudia dožívajú nezvyčajne vysokého veku. Okrem stravy treba podľa neho zobrať do úvahy aj ďalší faktor: pohyb. Španieli v rámci západnej Európy vedú v počte krokov, ktorých denne urobia v priemere 5 936.
Vyplynulo to zo štúdie z roku 2017, ktorá odhalila, že krajiny s nerovnomerne aktívnym obyvateľstvom mali najvyššie miery obezity. Ide najmä o Spojené štáty či Saudskú Arábiu, kde sa väčšina ľudí presúva autami a inými dopravnými prostriedkami, a iba hŕstka sa radšej prejde. Obezita pritom významne skracuje dĺžku života a súvisí s vyššou úmrtnosťou, keďže zvyšuje riziko rozvoja viacerých chronických ochorení.
Španieli za dlhovekosť zrejme vďačia aj silnému rodinnému a spoločenskému zázemiu. Vedci totiž odhalili, že sociálny kontakt je pre fyzickú a psychickú pohodu kľúčový. Španielske mestá sú navrhnuté tak, aby sa väčšina domov a bytov nachádzala v okolí námestia, čo uľahčuje socializáciu. Priatelia, rodina a spolupracovníci tak spolu dokážu tráviť viac času.