Rozsudok v kauze nástenkový tender vyniesol vlani senát Najvyššieho súdu (NS) zložený zo sudcov Juraja Klimenta, Petra Hatalu a Petra Szaba. Odsúdili dvoch exministrov a spol. za zmanipulované obstarávanie, vďaka ktorému sa k niekoľko miliónovej zakázke dostalo konzorcium firiem Zamedia a Avocat.

Porotcovia ocenili význam rozhodnutia „pre aplikačnú prax z hľadiska naplnenia zákonných znakov trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.”

Bývalí ministri za SNS Marián Janušek a Igor Štefanov dostali právoplatný trest po viac než desiatich rokoch od spáchania skutku. „Na Slovensku sa málokedy stáva, že verejnosť sa dočká spravodlivosti v prípadoch s politickým pozadím. Rozhodnutie Najvyššieho súdu považujem za významné aj preto, že sudca v odôvodnení naznačil kritiku toho, na čo upozorňujeme aj my - na tlaky zhora, ktoré brzdia vyšetrovanie a kladú prekážky nezávislej práci vyšetrovateľov,” povedala riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Judikát roka: Najlepším súdnym rozhodnutím sa stal „nástenkový tender“

Právnická firma roka 2019 Zdroj: Miroslava Spodniaková

Ďalší ocenení

Na druhej priečke v hodnotení Judikát roka sa umiestnilo rozhodnutie NS (6 CDo 137/2017) v spore vlastníkov bytov so staviteľom domu.

V tomto prípade bolo staviteľom „poza ich chrbát“ v dome zriadené záložné právo k stavbe v prospech banky. Keďže sa dostal do konkurzu, vlastníkom bytov hrozilo reálne riziko, že o majetok prídu. Sudca Rudolf Čirč rozhodol, že majú právo na svoj byt nezaťažený ničím iným, než prípadnou hypotékou.

Tretím Judikátom roka je rozsudok NS (1Sža/20/2016), ktorý sa týka azylového konania. Kauza trvá už od roku 2010 a týka sa mladého chlapca z Iránu, ktorý na Slovensko prišiel ešte ako dieťa bez sprievodu rodičov. Dôvodom, pre ktorý požiadal o azyl je, že je odpadlíkom od viery (moslimskej). Ministerstvo vnútra opakovane žiadosť o azyl odmietalo. Chlapec už medzitým dospel, našiel si prácu a vlastné bývanie. Sudca Igor Belko skonštatoval, že tento žiadateľ dôvody pre udelenie azylu splnil.

Signál pre „nedotknuteľných”

Judikát roka organizuje iniciatíva Sudcovia Za otvorenú justíciu a vyhlasuje týždenník TREND už niekoľký rok. „Aj takéto súdne rozhodnutia posilňujú veľmi dôležitý fakt, že žijeme v právnom štáte, kde má spravodlivosť rovnako platiť pre všetkých. A kde neobchádza ani politikov, ktorí porušili zákon. Vnímam to ako dôležitý precedens do budúcnosti a výstrahu pre všetkých, ktorí sa cítia nedotknuteľní,” uviedol šéfredaktor TRENDu Branislav Benčat.

Judikát roka: Najlepším súdnym rozhodnutím sa stal „nástenkový tender“

Právnická firma roka 2019 Zdroj: Miroslava Spodniaková

Tento ročník udeľovanie ceny podporila aj Nadácia Zastavme korupciu. Cieľom oceňovania je propagovať najhodnotnejšie judikáty a tým vyzdvihnúť prácu sudcovských senátov.

„Dôvera je to najvzácnejšie, čím sudca disponuje. Sudca, ktorý stojí vždy na strane spravodlivosti. Aj o tom je ocenenie Judikát roka,” konštatovala spoluzakladateľka ZOJ, sudkyňa Elena Berthotyová.

V prvom kole navrhli odborníci z prostredia justície, prokuratúry, právnej vedy, advokácie a mimovládneho sektora pätnásť judikátov, ktoré považujú za najlepšie. Členovia tejto poroty sú anonymní a vzájomne o sebe nevedia, aby sa zabezpečila čo najväčšia nezávislosť pri nominovaní.

Z nominovaných judikátov potom ďalší odborníci v hodnotiacej komisii vyberajú tri najzásadnejšie. Tento rok tvorili jedenásťčlennú porotu právnik Jozef Vozár, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, bývalá ústavná sudkyňa Ľudmila Gajdošíková, minister spravodlivosti Gábor Gál, predsedníčka NS Dana Švecová a ďalší.