Minulotýždňové summity G7 a NATO boli pre Borisa Johnsona ako človeka na čele Spojeného kráľovstva poslednými. Ďalších významných podujatí sa už zúčastní jeho nástupca. Štvrtý od roku 2016, píše The Financial Times.

A možno dokonca až piaty, ak medzi Johnsonom a jeho „trvalou“ náhradou nastúpi do funkcie dočasný premiér. Ak sa budú do nasledujúceho leta v Británii konať parlamentné voľby, tak sa môžeme pokojne baviť aj o šiestom premiérovi, konštatuje denník.

Krajina problémov

Britskí politici, ktorí sa budú zúčastňovať medzinárodných summitov, budú musieť čeliť rôznym polovážnym otázkam, ktoré väčšinou trápili Talianov: „Pripomeň mi, kto je teraz premiérom? Je lepší ako ten predtým? Ako dlho podľa teba tento nový vydrží?“

Pre krajinu je takúto nestabilitu na domácej politickej scéne ľahké vysvetliť, ak prejaví silu a sebavedomie v iných oblastiach, píše Financial Times. Japonsko malo v 80. rokoch 20. storočia až siedmich premiérov, no jeho hospodárstvo prekvitalo. Johnsonova Británia však v týchto neistých časoch čelí mnohým problémom.

Británia má najvyššiu mieru inflácie spomedzi krajín G7 a podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) bude mať budúci rok najpomalší hospodársky rast z celej skupiny. Odkiaľ tieto problémy pramenia je podľa väčšiny zahraničných pozorovateľov celkom jasné.

Hlasovanie o brexite z roku 2016 destabilizovalo britskú politiku, vážne poškodilo hospodárstvo a uškodilo obchodným a diplomatickým vzťahom Británie s jej európskymi spojencami.

Ako inak, bol to práve Johnson, kto stál na čele úsilia za odtrhnutie Británie od EÚ. To, že ho vo svete vnímajú ako notorického klamára a hlboko nezodpovednú osobu, môže podľa denníka spôsobiť, že sa nad jeho najväčším „úspechom“ začnú zbierať mračná pochybností.

Na budúceho lídra čaká výzva

Nový britský premiér bude mať príležitosť napraviť osobné vzťahy s kľúčovými európskymi lídrami, a to najmä s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Stále to však je iba jednou z možností. Konzervatívci sa môžu rozhodnúť, že si za ďalšieho premiéra vyberú niekoho z radov najväčších obhajcov brexitu. Niekoho, kto bude spor Británie a EÚ pre protokol o Severnom Írsku naťahovať, zamýšľa sa Financial Times.

Nech už Johnsona nahradí ktokoľvek, ocitne sa priamo uprostred tej najhoršej geopolitickej krízy od čias studenej vojny. Nasledujúci britský líder bude preto potrebovať  zdravý úsudok, schopnosť budovať so spojencami vzťahy a pritom bude musieť zohľadňovať všetky riziká.

Všetky tieto kvality sa v minulosti u britských premiérov zvykli považovať za samozrejmosť. Berúc do úvahy kandidátov, ktorí už po Johnsonovom mieste poškuľujú, je ťažké zachovať si optimizmus, že sa jeho nástupca alebo nástupkyňa podujme túto hodenú rukavicu zodvihnúť, uzatvára denník.

Ďalšie dôležité správy

Británia: Boris Johnson odstúpi z funkcie premiéra
Neprehliadnite

Boris Johnson odstúpil z postu šéfa vládnucich konzervatívcov, premiérom zostane do októbra