Americký prezident Joe Biden dovolil Ukrajine, aby na obranu proti Rusku používala americké zbrane. Podmienkou je, aby mali vybrané ciele súvis s ruskou ofenzívou v charkovskej oblasti. Toto rozhodnutie predstavuje dôležitú zmenu postoja, keďže Washington doteraz trval na tom, aby Ukrajina americkými zbraňami na ciele v Rusku neútočila.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ukrajinskí vojenskí predstavitelia považovali tento prístup za „nespravodlivý“. Nepáčilo sa im, že zatiaľ čo oni mali zakázané útočiť na ruské vojenské ciele, Moskva bombardovala civilné ciele na Ukrajine.
Vďaka Bidenovej zmene názoru bude Ukrajina môcť municíou Himars GMLRS útočiť na ciele ďalej za ruskými hranicami vrátane ruského delostrelectva, protivzdušnej obrany a veliteľských stanov, vysvetlil Rob Lee, vedúci pracovník programu Eurasia v Inštitúte pre výskum zahraničnej politiky. „Predtým musela Ukrajina presunúť delostrelectvo príliš blízko k frontu, aby mohla na tieto ciele útočiť, čo ju vystavovalo väčšiemu riziku,“ dodal pre Financial Times.
Rusko považuje Bidenovo rozhodnutie za „závažné eskalovanie konfliktu“. Dmitrij Medvedev, zástupca predsedu Bezpečnostnej rady Ruska, varoval, že Kremeľ zničí akúkoľvek západnú výzbroj, ktorou Ukrajina zaútočí. Platí to pre zbrane nachádzajúce sa na území Ukrajiny, ale aj na území iných krajín.
Podľa Medvedeva môžu kroky Washingtonu viesť k ruským protiútokom, ktoré by vyprovokovali priamy konflikt medzi Moskvou a NATO. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin by v rámci neho mohol použiť taktické jadrové zbrane. „Nejde o zastrašovanie ani bluf. Súčasný vojenský konflikt so Západom sa vyvíja podľa najhoršieho možného scenára,“ napísal zástupca na sociálnej sieti Telegram.
Proruskí hackeri zaútočili na weby talianskych ministerstiev a inštitúcií
Kyberútoky v Taliansku vyšetruje agentúra pre kybernetickú bezpečnosť, ktorá zároveň poskytuje podporu zasiahnutým inštitúciám