Joe Biden ako vôbec prvý úradujúci americký prezident pricestoval do amazonského dažďového pralesa v Brazílii. V rámci juhoamerickej cesty, na ktorej ho sprevádza aj minister zahraničných vecí Antony Blinken, sa chystá propagovať výsledky svojej administratívy v boji proti zmene klímy.

Do oblasti Amazónie Biden priletel z peruánskej Limy, kde sa zúčastnil na samite krajín Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce. Neskôr sa presunie na stretnutie lídrov skupiny G20 do Ria de Janeiro.

Amazónia, ktorá sa rozprestiera na území deviatich krajín, má kľúčový význam v boji proti klimatickým zmenám vďaka svojej schopnosti absorbovať z atmosféry oxid uhličitý. Zároveň je ale jednou z oblastí, ktoré sú najviac ohrozené zmenou klímy a zhoršovaním životného prostredia.

Bidenovu environmentálnu politiku sa zaviazal zvrátiť novozvolený prezident USA Donald Trump. Opäť by tak USA mohli odstúpiť od Parížskej dohody o boji proti emisiám uhlíka z roku 2015, ako to urobil počas svojho prvého funkčného obdobia.

Ďalšie dôležité správy

KK93 archív Grafenrheinfeld - Na archívnej snímke z 23. apríla 2015 jadrová elektráreň Grafenrheinfeld v strednom Nemecku. Dve chladiace veže v odstavenej jadrovej elektrárni Grafenrheinfeld zbúrajú riadenými výbuchmi v piatok 16. augusta 2024. Demoláciu môžu z diaľky sledovať aj diváci, ktorí sa rozmiestnia pozdĺž rieky Mohan a na poliach a lúkach mimo ochrannej zóny výbuchu, píše DPA. Po šiestich desaťročiach využívania jadrovej energie v Nemecku boli v apríli 2023 odstavené posledné tri jadro
Neprehliadnite

Američanov láka jadro. USA plánujú rozšíriť svoje nukleárne energetické kapacity