Joe Biden sa vo štvrtok zúčastní trojice diplomatických samitov v Bruseli s cieľom upevniť toto spojenectvo predtým, ako odcestuje do Poľska. Táto krajina na hranici s Ukrajinou čelí najväčšiemu prílevu ukrajinských utečencov. Ide o jednu z najväčších humanitárnych výziev posledných desaťročí, píše Politico.
Bidenova zodpovednosť
Tlaky, ktorým J. Biden doma čelí sa odzrkadľujú aj na jeho európskych náprotivkoch. Zatiaľ, čo ich domáca situácia sa líši, všetci z nich sa snažia udržať rovnováhu v oblasti morálnej povinnosti konať v prospech Ukrajiny, strachu z ďalšieho eskalovania konfliktu a hospodárskych nákladov súvisiacich so zavádzaním režimu agresívnych sankcií voči Rusku. Zložitosť Bidenovej situácie však možno pocítiť oveľa silnejšie v kontexte očakávaní, ktoré na jeho plecia v súčasnosti preniesla väčšina sveta.
„Existuje vysoký stupeň koordinácie a výnimočný stupeň úspechu, pokiaľ ide o vyprodukovanie zoznamu dosť silných sankcií,“ povedal Ian Lesser, podpredseda nemeckého Marshallového fondu a odborník na NATO.
Zavedenie bezletovej zóny odmieta
J. Biden pevne odmieta splniť požiadavku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o zavedení bezletovej zóny, pretože verí, že by to mohlo viesť ku katastrofickej konfrontácii s Ruskom.
Keď Vladimir Putin vydal rozkaz o invázii, Bidenov tím spustil zo Západu na Rusko rad ochromujúcich sankcií a Biely dom skoordinoval väčšinu spojencov, aby prerušili väzby s Ruskom. Išlo o veľkú prosbu, keďže Európa je od Ruska závislá oveľa viac než USA. Existujú obavy z toho, že to bude problematické.
Úloha USA
Najkritickejším bodom by mohli byť energie. Európa ešte stále neprestala dovážať z Ruska ropu a plyn. Keby tak urobí, mohlo by to na kontinente spôsobiť energetickú krízu a prudký nárast cien všade na svete.
Predstavitelia Bidenovej administratívy dúfajú, že Európa tento týždeň urobí nejaké predbežné kroky k odstrihnutiu sa od ruských dodávok energie. Otázkou ostáva, čo by USA mohli urobiť, aby európskym národom pomohli zrealizovať tieto kroky, a či by tomu mohli pomôcť napríklad vývozmi amerického zemného plynu alebo dohodami sprostredkovanými z iného zdroja.
Jake Sullivan, bezpečnostný poradca J. Bidena, v utorok informoval, že americký prezident má za cieľ „vyhlásiť jednotnú akciu v oblasti podpory európskej energetickej bezpečnosti a znižovania závislosti Európy od ruského plynu“, no neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti.
Najväčším nepriateľom je čas
Najväčšou premenou, pokiaľ ide o udržanie aliancie pohromade, je však čas. Zatiaľ čo sankcie Západu dostali ruské hospodárstvo do „zveráka“, V. Putin doma nečelí rovnakým politickým úvahám ako ostatní. Nesúhlas už vo svojej krajine začal trestať a má schopnosť vydržať hospodársku krízu – aspoň na chvíľu – a pokračovať vo svojom úmornom postupovaní aj napriek ťažkým stratám na životoch vojakov a vybavení.