Argumentom Saudskej Arábie je, že ťažiari z USA trh nerozkolíšu, keď proti nim stojí dohoda kartelu spolu s najväčším svetovým producentom, Ruskom. Píše o tom denník The Wall Street Journal (WSJ).

Iránsky minister ropného priemyslu Bizan Zangáne však v rozhovore s WSJ vyhlásil, že OPEC by sa na júnovej schôdzke mohol dohodnúť, že v budúcom roku začne zmierňovať existujúce obmedzenia ťažby ropy.

Krajiny sa obmedzením dodávok snažia obnoviť rovnováhu medzi ponukou a dopytom na trhu s ropou a podporiť ceny suroviny. OPEC sa v roku 2016 dohodol, že zníži ťažbu ropy o 1,2 milióna b / d, aby podporil rast ceny.

K dohode sa pripojili aj niektoré ďalšie významné ropné krajiny na čele s Ruskom, ktoré sľúbilo produkciu obmedziť o ďalších 558-tisíc b / d. Dohoda bola predĺžená, podľa minuloročného novembrového dohovoru platí do konca tohto roka. Ďalšie stretnutie OPEC sa uskutoční v júni.

Minister energetiky Saudskej Arábie Chálid Fálih síce nikdy cenu 70 dolárov za barel nespomenul, podľa predstaviteľov krajiny by ale táto úroveň poskytla prostriedky na ambiciózne vojenské a ekonomické plány korunného princa Muhammada bin Salmána.

Pri cene 70 dolárov by krajina mala tento rok pokryť rekordné štátne výdavky. Iránu, ktorý už nezaťažujú západnej sankcie, stačí na vyrovnanie štátneho rozpočtu 57,20 dolára za barel. Kľúčovým faktorom v diskusii o cenách bude názor Ruska, ktoré nie je členom OPEC. Ruský minister energetiky Alexander Novak pred časom označil za uspokojivú cenu 64 dolárov.

Pokiaľ ide o stretnutie predstaviteľov OPEC s americkými ťažiarmi ropy z bridlíc, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň pri energetickom fóre CERAWeek v Houstone, minister B. Zangáne ju označil za zbytočnú. „Je to tisíc entít, ktoré nemajú ani odborový zväz, nie je možné uzavrieť s nimi všeobecnú dohodu“ povedal.