Na Slovensku žije v jednorodičovských domácnostiach, celkovo 85,5 percenta žien a 14,5 percenta mužov. Najviac z nich, 47 percent, vychováva jedno dieťa. Výživné na jedno alebo viac detí nepoberá z celkového počtu respondentov viac ako 38 percent, vyplýva z prieskumu neziskovej organizácie Jeden rodič. Zúčastnilo sa ho 1 173 respondentov.
Medzi najväčšie finančné položky, ktoré trápia jednorodičov, patria bývanie, služby a práca. Vyše 22 percent z nich žije v komerčných nájmoch, mestské nájomné byty využíva 4,31 percenta a u rodiny býva 8,85 percenta. Z pohľadu služieb viac ako 51 percent jednorodičov nevie umiestniť dieťa do materskej škôlky alebo školy z kapacitných dôvodov. Nedostatok sprevádzacích služieb uviedlo 91 percent ľudí.
Hľadanie zamestnania
Jednorodičia sú často znevýhodňovaní aj pri hľadaní práce. Najčastejšie prejavujú záujem o pomocné pozície, ako je napríklad upratovanie, 32 percent jednorodičov, aby dokázali zosúladiť pracovný čas s výchovou dieťaťa. Rovnako si osamelí rodičia často hľadajú zamestnanie aj v nižšom odbore. Vyše 47 percent z nich zažilo tiež diskrimináciu, keď sa ich na pohovore pýtali, kto sa im postará o dieťa, ak ochorie. Flexibilnú pracovnú dobu preferuje takmer 34 percent týchto ľudí a 21,5 percenta chce pracovať z domu.
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že jednorodičia by najviac privítali príspevky od štátu alebo samospráv na bývanie, a to celkovo 29,8 percenta. Ďalej na zdravie a rôzne ošetrenia či voľnopredajné lieky, vzdelávanie detí, príspevok na udržanie pracovného miesta aj zvýšenie sumy náhradného výživného.
Semafor riešení pre jednorodičov
Výsledkom prieskumu boli návrhy, respektíve semafor riešení pre jednorodičov. Krátkodobými cieľmi je podľa zakladateľky neziskovej organizácie Evy Markovej napríklad vytvorenie komunitných a komplexných jednorodičovských centier, vzdelávanie pre budúcich rodičov či zrýchlenie posudzovania sociálnych dávok.
Medzi strednodobé ciele patrí zadefinovanie statusu jednorodiča, právo na prednostné prijatie dieťaťa do škôlky a školy, daňové zvýhodnenie pre osamelého rodiča, zrovnoprávnenie podmienok nemocenského pre osamelých rodičov alebo služba dočasnej starostlivosti o dieťa.
Dlhodobo by sa podľa nej mal štát zamerať na núdzové bývanie pre jednorodičov, reguláciu nájomného bývania a flexibilitu pracovného času.
Ďalšie dôležité správy
