Novinárka si zarábala sexom
Paris Lees je britská novinárka na voľnej nohe. V blogu denníka The Guardian sa priznala, že v začiatkoch svojej kariéry ponúkala sex za peniaze. „Nehanbím sa za svoju minulosť, pretože som musela urobiť ťažké rozhodnutia, ale niečo som musela urobiť,“ tvrdí. Blog nie je ospravedlňovaním jej rozhodnutia, keď nemala peniaze. Skôr chce poukázať na bežnú prax v západných krajinách, kde firmy (medzi nimi aj média) absolventom vysokých škôl ponúkajú len neplatené pracovné stáže, ktoré sú často podmienkou ich prijatia do zamestnania.
Tým, že Paris pochádza z chudobnej britskej rodiny, nemala dostatok peňazí, aby prežila v drahom Londýne. „Šesťmesačná neplatená stáž stojí v Londýne osobu asi 5 556 libier, teda okolo 926 libier za mesiac. Je to údaj, ktorý je taký strašný, ako je aj presný,“ píše v komentári. Bez sexuálnej práce a podpory jej priateľa počas stáže by zrejme nemala peniaze na nájomné ani jedlo. „Ak by som to teda nerobila, zrejme by som ani nepísala tieto riadky ako novinárka,“ vysvetľuje. Upozorňuje na to, že množstvo mladých ľudí nemá zázemie a rodičov, ktorí by im v prvých mesiacoch ich kariéry finančne pomohli a tak prichádzajú o možnosti nájsť si slušnú prácu, po ktorej túžia. V komentári ponúka aj zopár riešení.
Paris je zároveň prvou novinárkou, ktorá je transsexuálom a v roku 2013 v článku denníka The Guardian opisovala svoje skúsenosti ako ju na škole spolužiaci šikanovali a že vďaka platenému sexu sa cítila ako príťažlivá žena.
Novinárka Paris Lees Zdroj: Facebook / Paris Lees
Tajný švajčiarsky bunker
Opustíte diaľnicu a dostávate sa na vedľajšiu cestu v okolí ktorej sa pasú kravy. Vidiecka idylka v Švajčiarsku bez turistov. O pár minút neskôr sa dostávate na úpätie hory pred trojmetrovú bránu. Presná poloha je tajná a prístup je obmedzený bezpečnostnými opatreniami.
V horách neďaleko Vierwaldstattského jazera je v podzemí vojenský bunker. Dnes slúži ako dátové centrum či ako pevnosť s trezormi, kde si milionári ukrývajú svoje bitcoinové bohatstvo. Toto úložisko neslúži na ukladanie skutočných bitcoinov. Sú tu pod dohľadom odložené súkromné kryptografické kľúče. Tieto kľúče tvoria dvojicu s konkrétnymi verejnými kľúčmi na prístup k bilancii mincí uložených v bitcoinovej sieti. Získanie neoprávneného prístupu k súkromnému kľúču inej osoby je podobné, ako keby ste ju obrali o tehličky zlata.
To je dôvod, prečo firma Xapo, ktorá si prenajíma časť bunkru vo Švajčiarsku, predstavuje zaujímavý cieľ pre hackerov, a prečo si vyžaduje úroveň bezpečnosti hraničiacu s paranojou. Magazín Quartz ponúka pohľad za betónovú fasádu vyčnievajúcu z hory.