Najkonkurencieschopnejší daňový systém v Európe má Estónsko, pričom Spojené kráľovstvo a Nemecko napredujú. Taliansko zostáva na dne, ukazuje výskum Tax Foundation, ktorého výsledky priniesol euronews.com.

Americký think-tank vyzdvihol Talin za jeho 20-percentnú sadzbu dane z príjmu právnických aj fyzických osôb, ako aj majetkovú daň založenú na hodnote pozemkov, nie na investíciách. Estónsku udelil globálne prvenstvo už jedenásty rok po sebe. „Kapitál je vysoko mobilný. Firmy si môžu vybrať, kde investujú, aby dosiahli najvyššiu návratnosť,“ uvádzajú autori správy a dodávajú, že konkurencieschopné daňové sadzby môžu podporiť udržateľný rast.

Korporátnu daň z príjmov je podľa výskumníkov najškodlivejšou pre ekonomiku. Alternatívne zdroje príjmov, ako sú dane z predaja alebo spotreby, môžu neúmerne zaťažiť chudobnejších obyvateľov.

Aerial,View,On,The,Downtown,Of,Zurich,At,Sunset,And
Neprehliadnite

Európa ukrýva tri daňové raje, do ktorých teraz utekajú bohatí expati

Česko sa v tohoročnom rebríčku prepadlo o tri miesta po zvýšení sadzby korporátnej dane z 19 na 21 percent. Slovensko zostáva medziročne na rovnakej, deviatej priečke. Nemecko a Spojené kráľovstvo si vyslúžili pochvalu za štedrejšie daňové úľavy na investície do podnikových zariadení.

Taliansko má najmenej konkurencieschopný daňový systém v Európe, hneď za Francúzskom. Rím je kritizovaný za „mnohé skresľujúce majetkové dane“ a nezvyčajne úzky základ DPH.

Vyspelé krajiny združené v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa už dohodli, že veľké korporácie by mali čeliť minimálnej sadzbe dane vo výške 15 percent zo ziskov.

Nedávno tiež Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že daňová úľava v Írsku, ktorá umožnila spoločnosti Apple platiť sadzby dane vo výške až 0,005 percenta, predstavovala nezákonnú dotáciu. Napriek nízkej korporátnej dani a povesti krajiny priateľskej k podnikaniu, vysoké dane z príjmu a dividend zaradili Írsko k spodným priečkam rebríčka Tax Foundation, ktorý analyzuje 38 členov OECD.

Ďalšie dôležité správy

Cork, Ireland, March 29 2023: Interior view of the English food and groceries market landmark in Cork city ireland
Neprehliadnite

Írsko nevie, čo s peniazmi. Váha, či a ako využiť rozpočtový prebytok 8,6 miliardy eur