Takmer tretina Európanov mala aspoň raz v živote nelegálnu drogu, no miera užívania a zdravotné dôsledky sa medzi krajinami výrazne líšia. Pravidelné užívanie drog zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, duševných porúch, nehôd a infekčných ochorení, ako je HIV pri injekčnom podávaní drog. V roku 2024 vyskúšalo 15 percent mladých dospelých drogy zo skupiny kanabis a 2,5 percenta si vzalo kokaín, vyplýva z dát Európskej komisie a OECD.
Medzi dospelými bol kanabis najrozšírenejší v Česku (22,9 percenta), Taliansku (21,5 percenta), Francúzsku (19,2 percenta) a Španielsku (19,1 percenta). Na Slovensku to bolo 10,2 percenta. Najnižšiu mieru užívania hlásia Malta, Turecko a Maďarsko.
Kokaín prevládal v Holandsku, Španielsku a Írsku, zatiaľ čo najnižšia spotreba bola v Turecku, Portugalsku, Poľsku a Maďarsku. U nás len 1,1 percenta, čím sa radíme na nižšie priečky.

Koniec vojny na Ukrajine prinesie nárast cezhraničného zločinu, varuje poľský prezident
Tvrdšie protidrogové zákony nemusia mať zásadný vplyv na dostupnosť drog, aspoň pre mladých ľudí. Podľa epidemiologičky Sabriny Molinarovej z talianskej Národnej rady pre výskum prísne tresty postihujú najmä príležitostných užívateľov, nie pravidelných konzumentov.
Poukázala na medzigeneračné trendy v oblasti drog. Napríklad, zatiaľ čo kanabis viac užívali tínedžeri chlapci, v posledných rokoch sa tento rozdiel zmenšil a v niektorých krajinách ho častejšie užívajú dievčatá.

Lekár skúmal dlhovekosť desať rokov. Tieto návyky odporúča dodržiavať každý deň
Syntetické drogy vrátane laboratórne vyrobených kanabinoidov a stimulantov sú obzvlášť nebezpečné. Problémom je, že národné úrady nestíhajú identifikovať a zakazovať nové zlúčeniny dostatočne rýchlo, čo uľahčuje obchodovanie s nimi. „Sú extrémne nebezpečné, pretože užívatelia nevedia, čo konzumujú, a často sú vyrábané v nekontrolovaných laboratóriách, kde hrozí kontaminácia,“ upozorňuje S. Molinarová podľa portálu euronews.com.
Ďalšie dôležité správy
