Súkromný kapitál sa už nemôže spoliehať na požičiavanie si lacných peňazí. Podľa šéfa investičného biznisu Goldman Sachs Marca Nachmanna sa bude musieť vrátiť „ku koreňom“ a usilovať sa o optimalizáciu prevádzok a uzatváranie výhodných obchodov. „Súkromný kapitál bude v priebehu nasledujúcich desiatich rokov vyzerať inak, ako vyzeral v poslednom desaťročí rokov,“ povedal v rozhovore pre Financial Times globálny riaditeľ správy aktív a majetku v americkej banke. „V istom zmysle to bude tak trochu krok späť.“
Dekáda a pol nízkych úrokových sadzieb, ktorá nasledovala po finančnej kríze v rokoch 2008 až 2009, predznamenala rozmach private equity, keď manažéri využili lacné a dostupné peniaze na to, aby sa pustili do akvizičného biznisu. Klesajúce úrokové sadzby zvýšili hodnotu aktív a znížili náklady na kapitál. „Za posledných desať rokov ste sa mohli spoľahnúť na lacné kapitálové náklady a viacnásobnú expanziu a takto ste mohli dosiahnuť výnosy,“ povedal M. Nachmann. „V budúcnosti to bude ťažšie.“
Hoci narastá presvedčenie, že americké úrokové sadzby dosiahli vrchol po najväčšom raste za posledné desaťročia, je pravdepodobné, že ešte nejaký čas zostanú vysoké. Manažér Goldman Sachs je presvedčený, že oblasť súkromného kapitálu sa vracia do starých čias, keď sa ľudia zameriavali na divízie veľkých spoločností.
Jedna z najväčších amerických bánk si za svoju prioritu stanovila biznis s alternatívnymi aktívami, ktorý zahŕňa oblasti ako súkromný kapitál, súkromné úvery a infraštruktúru. Banka sa snaží viac zamerať na investovanie peňazí z externých zdrojov ako z vlastnej súvahy. V dôsledku toho vzrástol jej kapitál tretích strán zo 40 miliárd dolárov v roku 2020 na 219 miliárd na konci tretieho štvrťroka 2023. Alternatívne fondy Goldman sú na dobrej ceste k získaniu 225 miliárd dolárov od externých investorov do konca roku 2023, o rok skôr, ako sa plánovalo.