Súd v nemeckom Wiesbadene v utorok poslal na osem rokov a tri mesiace do väzenia bývalého daňového úradníka a neskôr poradcu Hanna Bergera, ktorý má podľa agentúry Reuters na svedomí jeden z najväčších finančných podvodov v povojnových dejinách Nemecka. Berger tiež podľa rozsudku musí zaplatiť 1,1 milióna eur.
Berger už bol na osem rokov odňatia slobody odsúdený v inom procese vlani v decembri. Ide o najznámejšiu postavu takzvaného cum-ex škandálu, ktorý podľa niektorých expertov nemeckých daňových poplatníkov prišiel na asi desať miliárd eur.
Cum-ex transakcie súvisia s nárokom majiteľa akcie na dividendu. Akcie sa môžu predávať buď s nárokom na dividendu pre nového majiteľa, čo sa označuje ako cum, alebo bez nároku, teda ex, čo umožňuje získať vrátenie dane. Podvod spočíval v rýchlej výmene akcií medzi viacerými subjektmi v deň rozhodný pre výplatu dividendy, aby nebolo jasné, kto má povinnosť odviesť daň z kapitálových výnosov, ktorej sadzba predstavuje v Nemecku 25 percent. Vo výsledku potom podvodníci žiadali vrátenie daní, ktoré pritom neboli vôbec zaplatené.
Berger, ktorý v roku 2012 ušiel do Švajčiarska a ktorého švajčiarske úrady vlani vo februári vydali nemeckej justícii, podľa vyšetrovateľov v rámci cum-ex transakcií z rokov 2006 až 2008 spôsobil škody vo výške 113 miliónov eur. Prokuratúra pre neho požadovala trest v dĺžke desať a pol roka a konfiškáciu majetku.
Rozsudok nad Bergerom prišiel po skoro desiatich rokoch vyšetrovania, ktoré sa podľa nemeckých činiteľov týkalo 1 500 podozrivých a stovky bankových ústavov na štyroch kontinentoch. Vyšetrovatelia podnikli razie v nemeckých pobočkách veľkých bánk, vrátane Barclays, Bank of America, JP Morgan a Morgan Stanley. Reuters píše, že škandál okolo cum-ex transakcií vyvolal v čase strmého nárastu životných nákladov v Nemecku pobúrenie ako medzi politikmi, tak aj u verejnosti.